İl Genel Meclisi’nde Kumalar Dağı’na inşa edilmesi düşünülen kayak merkezinin imar planı görüşüldü. 

Mecliste önce meclis üyelerine projenin animasyon görüntüleri paylaşıldı. 

Kumalar Dağı’nın 2 bin rakımlı bir yer olduğunu Mayıs ayına kadarbu bölgede kar olduğunu anlatan Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, meclis üyelerinin soruları üzerine telefonla Spor Bilimleri Fakültesi’nden Yunus Tortop’u aradı. 

KUMALARDA 10 AYRI PİST İMKANI VAR

Tortop’tan aldığı bilgileri meclis üyelerine aktaran Çoban özetle şunları söyledi: “Yunus Tortop hocamız Spor Bilimleri Fakültemizde hocadır. Kendiside kayak sporcusu ve hocası. Diyor ki, Davraz’da sadece bir pist var, bizde bir pistten kaymaya başlayınca 10 ayrı pistten ayrılabiliyor diyor. Bizde bir pistin uzunluğu 4 km iken Davraz’da 1.2 km civarında diyor.” 

MALİYETLER ÇOK YÜKSEK

Çoban, maliyetlerin çok yüksek olduğunu kaydederek, “Maliyetler çok yüksek. Bunu ben biliyorum. Maliyetler içinde otel maliyeti falan var. Ama bence otele gerek yok. Sosyal tesis, beşeri ihtiyaçları karşılayacak yerler yeterli. İnsanlar gelsinler Afyon ya da Sandıklı otellerinde kalsınlar. Çünkü uzak değil. Kayak merkezlerindeki oteller bin lira ise aynı imkanlardaki oteller şehir merkezinde 500 lira. Adam neden bin lira versin. Versin 500 lira kalsın. Durum bu” dedi

VEYSEL BEY VARKEN PLANLAMIŞTIK, SÖYLENECEK BİR ŞEY YOK

Başkan Çoban’a bir meclis üyesi “Bu kesin yapılıyor mu?” Sorusunu yöneltti. Başkan Çoban, bu soruya tebessüm ederek şu yanıtı verdi: “İşin açıkcası burada gazetecilerde var. Bunu biz Veysel Bey varken planlamıştık. Doğa Koruma Milli Parklara yaptıracaktı. Durum ortada  bir şey söylemeye gerek yok. Ama mutlaka başlanır yapılır.” >>Nail Azbay'ın Özel Haberi. 

BURHANETTİN ÇOBAN'IN O KONOŞMASI:

KAYAK MERKEZİNİN ANİMASYON GÖRÜNTÜSÜ AŞAĞIDA: