Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal Valiliğin ifadesini istemesi üzerine bir açıklama yayımladı. 

Mısırlıoğlu: Afyon’da kilise açmışlar; erkekleri sünnetsiz, kadınları bakımsızlıktan başörtüsü takıyor Mısırlıoğlu: Afyon’da kilise açmışlar; erkekleri sünnetsiz, kadınları bakımsızlıktan başörtüsü takıyor

Belediye Başkanı Burcu Köksal, Iraklı kişinin dükkanının mühürlenmesinin hukuka ve kanuna uygun olduğunu ve Iraklı kişinin ruhsat başvurusu yapmadığını söyledi. 

Köksal açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Iraklı bir kişin kanuna aykırı, ruhsatsız olarak işletmiş olduğu bir işletme belediyemiz tarafından mühürlendi. Bunun üzerine de Valilik tarafından bahse konu yazı tarafımıza gönderildi. Yaptığımız kayıtlarda, incelemelerde, tetkiklerde belediye kayıtlarımızda Iraklı kişiye ait herhangi bir ruhsat talebi bulunmadığı tespit edilmiştir.” ifadelerini kullandı

-Vali Hanım’ın haberdar olduğunu düşünmüyorum

Burcu Köksal kendisine gönderilen yazıdan Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nın haberdar olmadığını düşündüğünü söyleyerek, “Yani bizim yaptığımız işlem hukuka uygun, kanuni bir işlem. Bununla ilgili olarak Valilik tarafından bir yazı gönderildi. Ben bu konuda Vali Hanım’ın haberdar olmadığına inanıyorum. Çünkü yazının altında Vali Yardımcısı’nın ismi ve imzası var. Kendisiyle seçimden sonra da diyalog kurduk, zaman zaman görüştük hatta birkaç gün öncesinde kendisini aradım, şehir dışındaydı müsait olduğunda arayacağını söyledi. Bununla ilgili olarak ben böyle bir yazının kendisinin bilgisinin dahilinde olmadan gönderildiğini düşünüyorum. Vali Hanım beni arayıp ‘Bir vatandaşın böyle bir iddiası var, böyle şeyler söylüyor. Bu işin aslı nedir?’ diye bana bir telefonla sorabilirdi diye düşünüyorum.” dedi.

-“Seçilmiş belediye başkanıyım”

Köksal konuşmasına şöyle devam etti; “Buradan bütün herkese sesleniyorum; biz Afyonkarahisar’ı bu memleketi seven, yurtsever, vatansever insanlarla birlikte yöneteceğiz. Ben seçilmiş belediye başkanıyım. Afyonkarahisar’da her iki kişiden birinin oyunu alarak yüzde 51’lik oy oranı ile seçildim. İnsanların seçilmişe saygı duyması gerekiyor. Biz de belediye olarak bir kurumuz, vatandaşa hizmet etmekle mükellefiz, tıpkı devletin diğer resmi kurumları gibi biz de vatandaşlarımıza hizmet etmek durumundayız. Bu hizmeti yaparken de bütün kurumlarla birlikte iş birliği içerisinde çalışırsak, bütün kurumlarla birlikte iyi niyetle hareket edersek Afyonkarahisar kalkınır ve gelişir. Ben buna inanıyorum ve bundan sonra da Afyonkarahisar’ı STK’lerle, odalarla, muhtarlarla, tüm resmi kurumlarla, bu memleketi seven vatansever insanlarla birlikte yöneteceğimizin bir kez daha altını çiziyorum.”

Muhabir: Kudret Kuş