31 Mart 2024 seçimlerinde Afyonkarahisar’da seçim kazanarak CHP’ye 74 yıl sonra zafer yaşatan Burcu Köksal ile bu zaferin nasıl kazanıldığını konuştuk. Köksal, kazanılan bu zaferin nasıl geldiği çok özel açıklamalarla anlattı. Köksal, belediye başkanlığından sonra siyasetteki hedefinin ne olduğunu da açıkladı. O röportaja dikkat kesilelim; 

-Burcu Köksal'ın siyasete girmesini tetikleyen şey ne oldu? 

“Erdal İnönü’nün Afyon Mitinginde Milletvekili Olmaya Karar Verdim”

Ben doğuştan CHP’li bir aile içinde büyüdüm. İlk Erdal İnönü Afyon’a miting için gelmişti. Annemle birlikte mitinge gittim. Erdal İnönü konuşma yapıyor, milletvekilleri tanıtılıyor. Bu tanıtılanlar kim dedim. Milletvekilleri olacak onlar dediler. O zaman bende milletvekilli olacağım dedim o çocuk aklımla beynime yerleşti. Okul hayatımda da siyasete ilgi duydum. İstanbul Hukuk mezunuyum. Orası da siyasi olayların yaşandığı bir üniversiteydi. Avukat olduktan sonra partim için çalışmaya ve memleket için mücadele etmeye çalıştım. Bir yandan avukatlık yaptım bir yandan siyasetle uğraştım. İçimdeki milletvekili olma hevesi hiç sönmedi.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.46.48 2

“Milletvekilliğimin Son Üç Dört Yılında Belediye Başkanı Olma Hedefimi Belirledim” 

2015 genel seçimlerine giderken partimin ön seçim kararı alması beni adaylığa iten etmenlerden birisi oldu. Milletvekili aday adayı olarak müracaat ettim. Ön seçim sonrasında birinci çıktım ve 25. Dönem Afyonkarahisar Cumhuriyet Halk Partisi olarak mecliste memleketimi temsil etmeye başladım. Akabinde 5 ay sonra bir seçim daha yapıldı. 26. Dönem milletvekilliği seçimi orada da seçildim sonrasında 27. ve 28. Dönem mecliste memleketimi temsil etme onuru yaşadım. İlk siyasete girerken belediye başkanı olma gibi bir hedefim yoktu. Milletvekili olma hayali ile siyasetin içindeydim. Sonrasında Milletvekilliği sürecimde gerek o dönem ki genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerileri gerekse içimde Afyonkarahisar’a hizmet etme Afyonkarahisar için kalıcı bir şeyler bırakma arzusu beni belediye başkanı olma yolunda bir hedefe doğru yöneltti. Özellikle milletvekilliğimin son üç dört yılında belediye başkanı olma hedefimi belirledim. Bu yönde de elimden geldiğince memleketime hizmet etmeye çalıştım ve bunu başardım. 

-Burcu Köksal’a başarıyı getiren nedir?

“Afyonkarahisarlı Hemşerilerimin Evinden Birisi Gibi Oldum”

Ben çalışmayı seven bir insanım. Evde olduğum zaman yoruluyorum ben ama çalışırken yorulduğumu hissetmiyorum. Fıtratımda çalışma var öyle söyleyeyim. Milletvekilli sürecim boyunca çok çalıştım. Meslek hayatım boyunca da öğrencilik hayatım boyunca da çalıştım. Ben çalışmayı sevmemin bugünlere getirdiğini düşünüyorum. Milletvekilliği boyunca vatandaşa şunu söyledim. Bir telefon kadar yakın olacağız dedim. Hiç kimseye siyasi görüşünü sormadım. Beni arayan herkese yardımcı olmaya çalıştım. Elimden geldiğince yardımcı oldum. Mecliste Afyonkarahisar’ı savundum. Afyonkarahisar’ın bir türlü hak ettiği yere gelemediğini ve hakkettiği yere gelmesi için çalışmamız gerektiğini söyledim. Afyonkarahisar için yapacaklarımı ortaya koydum. Sonuçta köy, kasaba, ilçe, merkez, cadde, sokak hiçbir yeri ayırt etmeksizin her yere koştum. Herkese yardım etmeye çalıştım. Aslında ben Afyonkarahisarlı hemşerilerimin evinden birisi gibi oldum. Bazen arıyorlar “kızım yengenle yemek yiyoruz seni arayalım dedik” diyorlar. O zaman düşünüyorum insan yemek yerken sofra da en çok kimi hatırlar sevdiklerini ailesinden birini. Demek ki ben onların ailesinden biri gibi olmuşum. Bu da demek ki bana bu başarıyı getirmiş. Samimi bir şekilde hemşerilerime gerçekten hizmet etmek istediğimi anlattım ve bugüne kadar Afyon için gösterdiğim çaba, Afyonkarahisarlı hemşerilerimin yanında olmam ben bugünlere getirdiğini düşünüyorum.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.27.09

-Seçim sürecini kısa bir cümle ile anlatın desem ne söylerdiniz?

“İktidar, ‘Biz Kimi Aday Gösterirsek Kazanırız’ Gibi Bir Ruh Halindeydi”

Çok zor bir süreçti. Çünkü AK Parti’nin kurulduğu ilk Afyonkarahisar. Yıllardır yüksek oy aldıkları bir yanda iktidar partisinin at koşturduğu bir ildi. Kendilerinden emin ve çok rahatlardı. Biz kimi aday gösterirsek kazanırız ruh durumu içerisindelerdi. Biz de kazanmak zorundaydık çünkü Afyonkarahisar’a hizmet etmek istiyorum sizler için yapılacak işler olduğuna inanıyorum. Eskişehir gibi Denizli gibi kalkınmasını istiyorum ama bunun için elimizde imkân yok. Belediyede iktidar olamadık ancak yerelde iktidar olursak belediye başkanı olursak adım atıp bir şeyler yapabiliriz. Bu nedenle kazanmayı çok istedim ama karşımızda devletin bütün imkanlarını kullanan bir iktidar partisi vardı. Bu koşullar altında her gün Afyon’a bir bakan geldi. Yetmedi uzaydan adam da getirdiler. Hepsiyle topyekûn mücadele etmek zorunda kaldım ama ben çıktım yapacaklarımı anlattım zor bir süreçti ama güzel bir süreçti. Bu nedenle o günleri hem güzellikle hem zorluklarla kabul ettim.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.46.48

-74 yıl sonra Cumhuriyet Halk Partisi nasıl kazandı? Cumhuriyet Halk Partisi mi kazandı yoksa Burcu Köksal mı kazandı?

“Parti Önemlidir Ama Bu İşin Lokomotifi Adaydır, Ben Doğru Bir Adaydım”

74 yıllık bir özlem vardı en son tek parti döneminde kazanmış. Cumhuriyet Halk Parti Belediye vardı. Açıkçası 74 yıldır da hem iktidar partileri, sağ partiler Afyonkarahisar’ı yönetmişti. Ben bu süreçte yaklaşık dokuz yıl boyunca Afyonkarahisar’a vermiş olduğum değeri Afyonkarahisar’a yapmış olduğum çalışmaların bu işe katkısı olduğuna kesinlikle inanıyorum. Yerel seçimlerde parti önemlidir evet ama adaylık da önemlidir. Bu işin lokomotifi adaydır. Adayla birlikte çalışan ilçe başkanları, yöneticilerdir ve partidir. Şimdi biz burada çok güzel bir uyum yakaladık. Ben doğru bir adaydım. Bizim partide fikir birliğine varmak çok zordur ama ilk kez benim adaylığım konusunda eskisi yenisi herkes fikir birliğine vardı. Herkes benim kazanacağımı düşünüyordu. Ben kendim zaten 10 Ocak’ta adaylığım açıklandığı gün kazanacağım diye Afyonkarahisar’a geldim. İl başkanı, merkez ilçe başkanı, yöneticilerimiz, kadın kollarımız, bütün parti arkadaşlarımız, bizi sevenler, daha öne bizim partimizde çalışmamış olanlar, emek veren yüzlerce insan vardı ve bütün bunlar bir araya geldiğinde bu işi başardık.

-Pazar anketlerinde hep öndeydiniz bu kadarını bekliyor muydunuz? Tam isabet çıkması sizi şaşırttı mı?

“Afyon Postası’nın Anketleri Bizi Doğruladı”

Evet. Erkekler de önde olduğumuzu biliyorduk kazanacağımızı da biliyorduk ama bu kadar fark olacağını tabi ben de ön göremedim. Sizin Pazar anketlerinize sürekli bakıyorduk ve ben diyordum ki bu doğrudur çünkü siz alışveriş yapan insanlara mikrofon uzatıyorsunuz vatandaşın içinden aslında en doğru anket sokak anketidir çünkü kimseyi bir şekilde manipüle edemezsiniz. Rastgele yoldan geçen ve alışveriş yapan insana soru soruyorsunuz oysa sizin anketleri gördükçe demek ki gördüğüm anketler doğru ve benim o gördüğüm ilgi de teveccüh de gerçekten var ben yanılmıyorum. Bir siyasetçi olarak biz bu işi başaracağız sizin anketlerde bizi bu noktada doğruladı. Anket mutlaka yapılması gerek ama en doğrusu sokak da yapıp vatandaşa sormaktır en doğrusunu sokaktaki vatandaş söyler. Bu noktada ben Afyon Postası’nı tebrik ediyorum tekrar tam isabetle seçim sonucunu bildiler.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.27.10 2

-Seçim süreci boyunca son dakikaya kadar hep kazanacağınızı söylemiştiniz kazanacağınızı garantilediniz seçimin bitmesiyle o ilk an ne hissettiniz?

Burcu Köksal’ı Ağlatan Olay Neydi?

Çok mutlu oldum. Mutluluktan ağladım. Bu benim için çok büyük bir onur. Birincisi, 74 yıl sonra parti ve belediyeyi kazandım. İkincisi, son üç dört yıldır hayalini kurduğum bir şeyi başardım.  Üçüncüsü Afyonkarahisar’ın ilk belediye başkanı oldu. Bunlar benim için bu hayatta yaşayabileceğim onur verici şeyler o yüzden mutluluktan ağladım. Yanımda eşim vardı ona sarıldım arkadaşlarım vardı ve nasıl sevineceğimizi bile bilemedik. Meydana çıktık etraf çok kalabalıktı ilerleyemedik. Size ilk röportaj sözüm vardı Anıtpark’ın önünden sizin stüdyoya 1 saatte ancak gelebildik. Öyle bir coşkuydu. Ben o sevinci yaşattığım için çok mutluyum.

-Meydandaki kalabalığı görünce ne hissettiniz? Yediden yetmişe her insan vardı?

“Meydanda Andımızı Okutmak Benim Hayalimdi”

Çok mutlu oldum. Bu kadar çok sevinmek bu kadar çok ilgi her siyasetçiye nasip olmayan bir şey dedim ki Allah’ım sana şükürler olsun. Bana bu sevinci yaşattığı için Rabbime şükrettim. Benim için gerçekten anlatılmaz yaşanır hayatımda yaşadığım en güzel geceydi. O meydanda andımızı okutmak benim hayalimdi bütün hemşerilerimle beraber okuduk. Bunları yaşadığım için gerçekten çok mutluyum. Tüm Afyonkarahisarlı hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Bana bu onuru ve gururu yaşattıkları için.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.27.10

“5 Yaşında Ki Çocuklar Bizim Seçim Şarkılarını Söylüyordu”

Onu bizim ekipteki arkadaşlar bulmuş seçim sürecinde enteresan şeyler oldu. Mesela benim için şarkı yazmışlar. Afyon Mevlüt Taşpınar adlı çok sevdiğimiz bir kardeşimiz okudu parçayı. Böyle güzel işler oldu. Mithat Körler bir şarkı yazdı bizim için okudu. Sevgili Makbule Kaya bir şarkının sözlerini uyarladı ‘Hadi Gari Sende Gel’… Bunlar bizim için yazılan şarkılar. Vatandaşa o şarkılarla gittik. İnanır mısınız 5 yaşında ki çocuklar bizim seçim şarkılarını söylüyordu. Pazarlarda insanlar o şarkıları söylüyordu. Son dönemece girdiğimizde ekipteki arkadaşlar   çoğu gitti azı kaldı çalmaya başladılar. Bu da çok tuttu ve kutlamalarda da hep o şarkı çalındı.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.47.43

İYİ Partili Hakan Şeref Olgun’dan Emekli Maaşı Eleştirisi: 12.500 TL Hesaba Yatmadan Eridi! İYİ Partili Hakan Şeref Olgun’dan Emekli Maaşı Eleştirisi: 12.500 TL Hesaba Yatmadan Eridi!

-Burcu Köksal bu seçimlerde yerelden ziyade ulusalda konuşuldu bu konuda neler söylersiniz? Siyasetteki hedefiniz nedir burası sizin için son durak mı?

“Belki Uzun Yıllar Hizmet Ederiz Belki Emekli Oluruz…”

Ben yapacaklarımı ortaya koydum, siyasi düşüncemi ortaya koydum Afyonkarahisar sevdamı ortaya koydum. Ben bu memleketi seviyorum, bu memlekete hizmet etmek istiyorum. Yolun başındayım inşallah verdiğimiz sözleri gerçekleştirmek için çalışacağız. Siyaset hayatı sizi nereye götürür bilemiyorsunuz. Rahmetli Demirel’in bir sözü var “siyasette 24 saat çok uzun bir süreçtir “onun için 24 saat sonra ne olacağını bilmiyoruz. Geçmişte bir yıl önce milletvekiliydim dokuz yıl bu memlekete milletvekili olarak hizmet ettim şimdi vatandaş belediye başkanı olarak görev verdi verdiğim sözleri tutacağım. Memleketim için en iyisini yapmaya çalışacağım. Bundan sonra hayat bizi nereye götürür nerede oluruz bilemem. Uzun yıllar belediye başkanı olarak hizmet ederiz belki emekli oluruz bizden sonra gelenlere yol gösteririz ben bilemiyorum şu an da bunun için çok erken ama benim tek yapmak istediğim şey Afyonkarahisar’a hizmet etmek bu memleketi hak ettiği konuma getirmek çünkü çok seviyorum Afyonkarahisar’ı inşallah Rabbim verdiğimiz sözleri bize tutmayı nasip etsin.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.47.43 2

-Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

“Belediyeye Geldiklerinde Görüşebilecekleri Bir Başkan Var”

Evet. Bütün hemşerilerime bizi destekleyen desteklemeyen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu memleketi muhtarlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve bu memleketi seven yürekli vatansever hemşerilerimizle yöneteceğiz. Bundan sonra Afyonkarahisar Belediyesi’nde ulaşabilecekleri ve geldiklerinde görüşebilecekleri bir başkanları var. Mahallelere, sokaklara, caddelere çıkmaya başladık. Sorunları yerinde tespit ediyoruz. Çözüm için de tüm birimlerimizle birlikte çalışıyoruz artık icraat zamanı inşallah icraatlarımızı en iyi şekilde yerine getireceğiz. Bütün hemşerilerime sağlıklı, mutlu ömürler diliyorum.

Muhabir: Esma Azbay'ın Özel Haberi.