Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına canlı bağlanan Burcu Köksal, Valiliğin ifadesini istemesi sonrası açıklamalarda bulundu.

- Dedikodu üzerine Valilik yazılı ifade istedi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Köksal, “Belediye Başkanı olduktan sonra, kanunsuz ve ruhsatsız olarak kaçak işletilen kaçak iş yerleri ile ilgili gerekli denetimleri yaptık. Valiliğin ifade istediği iş yeri de kaçak olarak, herhangi bir ruhsat olmaksızın kanuna aykırı işletilen bir işletmeydi. Burası kapatıldı, mühür vuruldu. Bahse konu Iraklı kişinin belediyemize herhangi bir ruhsat başvurusu olmadığı kayıtlarda tespit edildi. Fakat bu kişi her ne hikmetse Valiliğe gidip tamamen kendi uydurduğu bir dedikodu ile ‘Buraya dükkan açmayacaksınız, Burcu Hanım ağzınızla kuş tutsanız da size ruhsat vermeyecek’ şeklinde ifadelerde bulunmuş. Bu dedikodu üzerine de benimle ilgili Valilik yazılı ifade istedi. 

- Bazı resmi kurumlar seçim sonuçlarını kabullenemedi

Yıllardır AK Parti’nin hüküm sürdüğü bir memleket Afyonkarahisar ve biz 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde yüzde 51’lik bir oy oranı ile her iki Afyonludan birinin oyunu alarak seçilmiş bir Belediye Başkanıyım. Ancak görüyorum ki hala bazı resmi kurumların bu seçim sonuçlarını kabullenemediğini ve bu sonuçlarla ilgili ‘Ne yaparız, ne ederiz?’ şeklinde arayışa girdiğini bazı kurumların görmekteyim. Buradan şunu söyleyeyim; siyaset yapmak isteyen birileri varsa resmi kurumlarda istifa ederler, çünkü devletin makamları siyaset yapılacak yerler değildir. Siyaset yapmak isteyen devletin makamlarından ayrılır, siyasi partilere giderler kendisine uygun bulduğu, oraya üye olur siyaset yaparlar. Devletin makamları siyaset yapılacak yerler değildir. Devletin makamları bütün vatandaşlara eşit mesafede olmak ve eşit mesafede hizmet etmek zorundadır.

Ekran Resmi 2024 06 06 11.39.24

- Ben hukukçuyum, kanun ne derse onu uygularım

Gelelim bu iş yeri açma mevzusuna. Burası ile ilgili bahse konu ifade istenen Iraklı kişinin belediyemize herhangi bir ruhsat müracaatı yok. Tamamen kişinin kendi beyanına, dedikodu üzerine benden ifade isteniyor. Bu iş yeri ile ilgili ayrıca iş yeri açma, çalıştma ruhsat yönetmeliğine göre bir Türk vatandaş ruhsat müracaatında bulunur. Bununla ilgili de zabıtamız gerekli denetimi yapmış imar kanununa aykırı hususular bulunduğundan dolayı cezayi bir müeyyide uygulayıp ilgili Türk vatandaşı da uyarılmış. Yani ıraklı kişinin bize herhangi bir müracaatı yok, bir Türk vatandaşının müracaatı var. Bu müracaat neticesinde de imar kanununa aykırılıklar var. Yani kanuna aykırı bir yere bizim ruhsat vermemiz mümkün değil. Kanunsuz, ruhsatsız çalışan bir yere bizim göz yummamız mümkün değil. Ben hukukçuyum, kanun neyse ben onu uygularım. 

- Belediyemiz kayıtlarında müracaatı yok

İsmail Küçükkaya “Karşımızda resmi bir yazı var. Afyonkarahisar Valiliği bahse konu kişinin evraklarının tam olduğunu söylüyor. O zaman bu resmi yazı yanlış mı?” sözleri üzerine Köksal, “Belediyemizin kayıtlarında bu Iraklı kişi ile ilgili herhangi bir ruhsat müracaatı yok. Kaldı ki böyle bir ruhsat müracaatı olsa, zaten bizim ilgili birimlerimiz gerekli incelemeleri yapar, ona göre karar verir. Kaldı ki tek ruhsat müracaatı yapılacak yer belediye değil. Belediyeden önce başka kurumlara da müracaat yapılıyor. Dolayısı ile burada görüyorum ki tamamen bir dedikodu üzerine ya da bir kişinin ifadesi üzerine ellerinde somut bir delil olmadan benden ifade isteniyor. Ben de gerekli şekilde kişinin herhangi bir ruhsat müracaatı olmadığını belirttik. Buradan da belirtiyorum; kişi kaçak, ruhsatsız, kanuna aykırı bir şekilde iş yeri işletiyordu. Biz de kanuni olarak kaçak işletilen yere göz yummayacağımızı, kanunun gereğini uygulayacağımızı söyleyip kanunun gereğini yerine getirdik. Ben kanunu uyguladığım için benden ifade isteniyor.

Önceki başkan hak ettiği halde ruhsat vermedi, Valilik tek kelime etmedi

Başka bir şey söyleyeyim, bir önceki dönem AK Partili belediye başkanı yönetiyordu Afyonkarahisar’ı. Burada ruhsat yönetmeliğine göre hak ettiği halde ruhsat verilmedi. Valilik tek kelime etmedi ve o belediye başkanından ifade dahi almadı. Şimdi ben kanunu uyguluyorum, kanunsuz iş yerini mühürlüyorum ve bununla ilgili ifadem alınıyor. Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

Afyon’da O Mahalledeki Eve Yılan Girdi: Olanlar Oldu... Büyük Panik... Afyon’da O Mahalledeki Eve Yılan Girdi: Olanlar Oldu... Büyük Panik...

- Bir telefon kadar yakınız, arayıp sorabilirlerdi

İsmail Küçükkaya’nın “İfade tarihi bugün, ifadenizi yazılı mı sözlü mü vereceksiniz?” sorusu üzerine Köksal, “Yazılı olarak gönderdik ifademizi.  Keşke bunu arayıp bizzat bize sorabilselerdi. Bir ruhsat müracaatı var mı yok mu diye. Devlet somut belgelerle yönetilir. Somut olmayan sadece dedikoduya dayalı işlerle devlet yönetilmez. Ben isterdim ki böyle bir durumda bir telefon kadar yakınız Vali’ye. Arayıp ‘Vatandaşın böyle bir müracaatı var mı yok mu Sayın Belediye Başkanım?’ diye sorabilirdi. Dediğim gibi bundan önceki belediye başkanı ruhsat yönetmeliğine uygun olduğu halde tekel bayilerine ruhsat vermemiş. Onunla ilgili hiçbir soruşturma açılmadığı halde ben kanunun uyguladım diye ifadem alınıyor. Kaçak olarak işletilen işletmelere göz yummayacağım. Burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları helal lokma kazanırken, vergisini verirken, geçim mücadelesi verirken; birilerinin kaçak çalışmasına göz yummayacağım.” dedi.

Muhabir: Kudret Kuş