Tarih 5 Haziran 1995… Hakkari Yüksekova’da Afyonkarahisarlı asker Atakan Birgül şehit oldu. Onun şehit olduğu aynı gün oğlu Anıl dünyaya geldi. Eşi Nurgül hanım 5 Haziran tarihini eşinin mezarına oğlunun ise nüfus cüzdanına yazdırdı.  Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı İsmail Kumartaşlı’nın önerisi ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal 5 Haziran tarihini Şehit Çocukları Günü olarak ilan ettiklerini duyurdu. X Hesabı üzerinden yayınladığı video ile bunun Türkiye’ye yayılmasını isteyen Köksal’ın açıklamaları şöyle: 

Farkındalık Oluşturulmasını Hedefledik

5 Haziran günü ülkemizde Şehit Çocukları günü olarak kabul edilmemekle birlikte, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubesi’nin önerisiyle 5 Haziran’ı şehit çocuklarına yönelik olarak faaliyet ve farkındalık oluşturulması amacıyla o günün Şehit Çocukları günü olarak ilan edilmesinde öncülük yapılması düşünüldüğünden, 4 Haziran gününde belediyemiz ve Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile beraber program tertip ettik. 

Whatsapp Image 2024 06 04 At 19.09.59

Şehit Ve Gazi Çocuklarına Olan Sevgimiz Makam İle Anlatılamaz

Gönül ister ki şehit ailelerimizi, gazilerimizi, bu vatan için canının, kanını ortaya koymuş olan büyüklerimizi; milletimizin baş tacı olan şehit ve gazi çocuklarımızı her gün analım; her gün onların gönlünü alalım. Bizim şehit ve gazi çocuklarına olan sevgimiz, siyasetle, Belediye Başkanlığı ile, Milletvekilliği ile, ya da başka bir makam ile anlatılamaz. 

Siyaset Yapmak İsteyenler Siyasi Partilere Üye Olup Karşıma Çıksınlar

Biz şehitlerimizi, gazilerimizi, şehit ve gazi çocuklarımızı anlamak ve anlatmak için kurumların onayına, ihtiyaç duymuyoruz. Devletin kurumları siyaset yapılacak yerler değildir, siyaset yapmak isteyenler siyasi partilere üye olup karşıma çıksınlar.Büyük Taarruz’un başladığı Kocatepe’ye layık olmak, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına layık olmak sadece bizim değil; tüm Türk vatandaşlarının borcudur.

Bayramda Hava Nasıl Olacak? Denizli Yanacak, Afyon ve Uşak Her Gün Bir Önceki Günü Arayacak! Bayramda Hava Nasıl Olacak? Denizli Yanacak, Afyon ve Uşak Her Gün Bir Önceki Günü Arayacak!

5 Haziran Şehit Çocukları Günü Afyonkarahisar’dan bütün yurdumuza yayılacak

5 Haziran Şehit Çocukları Günü, tıpkı Milli Mücadele’nin Samsun’dan tüm Anadolu’ya yayılması gibi Cumhuriyet’in Kazanıldığı Topraklar olan Afyonkarahisar’dan bütün yurdumuza yayılacak; bağımsızlık ve istiklal aşkımızın simgesi olacaktır.

Editör: Kudret Kuş