-Afyon Postası’nın Özel Haberi. 

Sandıklı’nın Reşadiye Köyü… Burası Bulgaristan göçmeni vatandaşların yaşadığı bir köy. Bulgaristan’ın Drama şehrinden göç eden halk 1912 yılında  Reşadiye’ye yerleşiyor. 108 yıldır gelenek ve göreneklerine bağlı yaşayan Reşadiye’nin ilginç düğün gelenekleri bulunuyor. Mesela bu köyde kız çocuklarına daha fazla değer veriliyor. Düğün yapılacaksa o düğünün bir çok masrafını kız babası karşılıyor. Oğlan babası kız babasına boş bir daire gösteriyor ve kenara geliyor. Kız babası iğneden ipliğe evi baştan sona hazır hale getiriyor. Halı, perde, mutfak ve yatak odası takımı yani aklınıza gelebilecek her şey kız babasına ait. 

KIZLARIMIZ GİTTİKLERİ YERDE ZORDA KALMASIN

Köy Muhtarı Hasan Çalışkan, Afyon Postası’na konuştu. Çalışkan bu durumun kız çocuklarına verilen değerden kaynaklandığını ifade ederek “Bizler kızlarımıza daha fazla değer veririz. Gittikleri yerde zor durumda kalmasın diyerek böyle bir geleceğimiz var. Damat boş daireyi gösterir, kız evi evin tamamını döşer. Perdesinden yatak odasına, mutfağından oturma odasına kadar en küçük iğneden ipliğe kadar herşeyi kız evi alır” dedi

ERKEK EVLENDİRMEK DAHA BASİT

Muhtar Çalışan, bu köyde erkek evlendirmenin daha basit olduğunu ifade ederek, “Burda erkek evlendirmek daha basit. Burda yorulan kız babası oluyor.” dedi. 

BOŞANMA SAYISI SIFIR

108 yıldır bu köyde yaşadıklarını ifade eden Çalışkan, köyde bugüne kadar en ufak bir kavganın olmadığını söyledi. Bu durum aile yaşantımızada yansıyor. Şu ana kadar köyde boşanan çift sayısı sıfır. 

ÇALGI YOK, İLAHİ VAR

Köy Muhtarı Çalışkan, köyde yapılan tüm düğünlerin oyun havaları eşliğinde değil ilahiler eşliğinde gerçekleştiğini anlattı.