banner16

banner182

banner183

banner15

banner153

13.03.2022, 09:59 1972

BİTTİ- BİR GÜZEL FESTİVALLERİN SONUNA GELDİK

Afyon’da güzel bir kar havası var ancak bu defa kesinleştiğini öğrendiğim bir haber nedeniyle karlar içimde yağıyor. Çevre illere bakıyorum; Kütahya’da ikisi kültür sanat olmak üzere dört festival,  Uşak’ta Tiyatro ve Kısa Film, Motodrift olmak üzere üç festival, Isparta’da Gül Festivali, Lavanta Festivali, Gençlik Festivali, Bisiklet Festivali, Uluslararası Shakespeare Festivali var. Eskişehir zaten almış yürümüş kültür-sanatta. Bu şehirlerin arasında bir Afyon garip, bir Afyon kültür-sanat yoksunu, çünkü bir bizimkiler akıllı. Hüseyin Başkadem’in 21 yıl süresince yaptığı, yürüttüğü Afyonkarahisar Caz Festivali’nin ve Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivalinin bittiği, yapılmayacağı haberi bütün bu ekonomi, savaş haberlerinin ortasına, her şeyin kötü gittiğini doğrularcasına bomba misali düştü. Yoksullaştığımızın ayan beyan yüzüme vurulduğu bir tokattı bu haber. Neden mi? Benceleri anlatayım da siz, sizceleri gözden geçirin bu yazıda. Yazının sonunda da sorun kendinize, neden diye. 

Evet; bakalım neden yoksullaştık Caz ve Klasik Müzik Festivalleri gidince. Önceki yazılarımdan birini Hüseyin Abi’nin 2021 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödülüne layık görülmesine ayırmıştım. Bu iki festival bizim çocuklarımız, onlarla gurur duyalım da demiştim. Hah, işte Hüseyin Abi yetiştirdiği bu çocukları aldı bizden. Festivallerin yapılmayacağını öğrenmem bana tam da bunu hissettirdi: Yoksunluk! Sevdiğim birini, bir şeyi kaybetmek..Bu benim hissim, duygum ama Afyonlular olarak biz bunu ne zaman anlayacağız biliyor musunuz? Bir süre sonra etkileri yavaş yavaş görülmeye başladığında, geri çekilmeler olduğunda. Bu yazıyı çocuksu bir duygusallıkla, “Yaa ne güzel gidiyorduk konserlere” düşüncesiyle yazmadığımı sizlere anlatacağım. Özellikle günümüzde ve aslında hiç bir zaman, dünyadaki her olayın ve özellikle kültür-sanat olaylarının bir yönünün de maddi, ticari olduğunu size anlatmaya çalışacağım. O zaman sorumu sorayım:

Ne oldu?

Caz ve Klasik Müzik Festivalleri Afyon’da bitti.

Bize ne zararı olabilir?

Ticari anlamda, uzun vadede çok zararı olacaktır.

Nasıl zararı olur, ticari zarar anlamında etkileri nelerdir?

Bu sorunun cevabı için önce çok kısa, geçmişe İpek yolu’na gideceğiz. Kaynaklara göre Orta Asya bölgeleri ile diğer bölgeler arasında İpek yolu benzeri ticari bağlantılar her zaman var olmuş. Tunç Devri’ne dayanan bağlantılar var. İpek Yolu döneminde, geçmişte zaman zaman kopan bu ticari bağlantılar en hareketli devrini yaşıyor ve bu da sizin de bildiğiniz gibi ticari malların değişimini sağlıyor ve kültürlerin birbirlerini tanımasına yol açıyor. İşte bizim için bu konuyu geçmişle ilgilendirdiğim kısım bu: Kültürel alışveriş.  Caz ve Klasik müzik Festivallerinin de Afyon’a yaptığı buydu. Binlerce yıllık ticari etkileşim 21 yıl içinde Afyon’da da görüldü. Festivallerin Afyon’a ilk ve en önemli etkisi, katkısı, ticari yapıda, yatırımcıda yarattığı güven duygusu oldu. Yıllarca devam eden festivallerle gelen süreklilik, sürdürülebilirlik gibi ticari anlamda çok önemli olan kavramlar güven duygusuna, “Bu şehre yatırım yapılabilir” düşüncesine yol açtı. Bu güven duygusuyla Gastronomi şehri olundu, motokros için hazır bir zemin oluştu, meşhur oteller zinciri Afyon’da otel açtı. 21 yıllık, Türkiye çapında isim yapmış, saygın bir şirketin şehrinizden gitmesi, şehriniz için ne anlama gelir onu bir düşünün. İşte biz bunu kaybettik.

Kültürel anlamda bize ne zararı olur?

Öncelikle yerel olmak ve evrensel olmak birbiriyle iç içe geçmiş durumda.  Şöyle ki;  kilimleri ele alırsak baktığınızda Anadolu kilimi çok meşhurdur değil mi? Kilimlerin motiflerinin adlarını çoğumuz biliriz. Motifleri incelediğinizde Orta Amerika kültürü olan Aztek kültürünün bazı motifleriyle, Navajo yerlilerinin bazı motifleriyle ( Bu konuda iyi hazırlanmış bir makale var tavsiye ederim) ve Sibirya’ya kadar uzanan bir çeşitliliğe rastlarsınız. Örneğin dans; Merengue, Dominik Cumhuriyeti’nin halk dansıdır aslında ama siz merengueyi salon dansı olarak öğrenirsiniz. Örneğin anime; anime kelimesi Türkçeye 'Japon çizgi filmi' olarak geçmiştir. Manga Japon çizgi romanıdır. Siz anime izlersiniz karakter çizimleri Japonlara çok benzemez belki ama siz japon kültürüne, toplumsal yapısına dair detayları alırsınız animeleri izlediğinizde ve mangaları okuduğunuzda. Bu noktada “Yüzüklerin Efendisi” filmlerinin ana karakterlerinden “Frodo”yla hatırlayacağınız Eliah Wood’un Selda Bağcan hayranı olduğu bu dünyada, kültürel etkileşimden kaçamazsınız ve aslında elinizdeki en önemli madenlerden, ürünlerden, artık ne derseniz, biri de budur. Caz ve Klasik müzik Festivalleriyle; siz bilmeyebilirsiniz ama önemli sanatçılar Afyon’u merak eder, tanımak için araştırır, keşfeder. Bu vesileyle sizin kültürünüz gündemde, etkileşimde olur. İşte biz bunu kaybettik.

Kim suçlu?

Motokros’a milyonlar ayrılırken, Caz ve Klasik Müzik festivallerine ayrılan bütçe  bence. Bu bütçe kendi kendine bölünmüş ve festivallere azıcık kalmış. Çok büyük pay motokrosa gitmiş, seni afacan bütçe seni. Bu arada “Caz ve Klasik müzik bizim kültürümüz değil” diyenler buradaysa onlara şunu sorayım: 

Motorsporları bizim kültürümüz mü? Motokros sırasında verilen konserlerde müzik türü pop müzik, rap müzik bizim kültürümüz mü? Aşağıda okuyacaksınız bu topraklarda, hem de padişahlar tarafından teşvik edilmek üzere 200 yılı aşkın süredir opera icra ediliyor. Pop kaç yıllık, rap kaç yıllık? Üstelik zaten komşumuz Uşak’ta motodrift varmış. Burada motokros olsa da size niye gelsinler ? Onunla beraber, önceden olan, altyapı oluşturan bir kültür ürünü sunmazsanız niye gelsinler size? Afyon’daki konserlerde icra edilen şarkıları, türküleri, caz ve klasik müzik festivallerine karşı çıkanların anlayışıyla konuşacak olursak insanlar evinde de dinler, söyler. Farklılık nerede burada? 

Böyle giderse türkü dinleyecek insan da bulamayacaksınız. Çeşitliliği korumadığınız sürece bir türü, evrenseli korumadığınız sürece yereli korumanız mümkün değil. 

Afyon’da konservatuvar var, hocalar ya da öğrenciler 21 yıl süresince festivale kaç kere gitmişler, hatta gitmişler mi buna da bir bakılsın. Sahip çıkmazsanız, sahip çıkılmıyorsunuz. Evrensel yasalar böyle.

Sonuç !

Sonuca atalarımızdan örneklerle geleceğim. Atatürk; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” derken boş boş, öylesine konuşmuş olabilir mi sizce? Bizim çocuklarımıza odalarını toplamaları gerektiğini anlatamadığımız bu hayatta, insanlara; ülkelerinin bağımsızlığı için, özgürlük için ölünebileceğini anlatmış, cephede her zaman askerinin yanında olmuş Atatürk; Alman heykeltraşa Utku Anıtı’nı boş boş, öylesine mi yaptırmıştır? Bir kesimin yerlere göklere koyamadığı, marangozluk ile uğraşan, Batı tarzı müzik seven, tam bir opera tutkunu olan, porselen işlerinden hoşlanan, resim sanatına karşı da ilgisiz kalmayan ve döneminde pek çok farklı şekilde sanatı, sanatçıyı teşvik etmiş bir hükümdar olan Abdülhamit Han, kendi döneminden sonrası için kültürel altyapıyı oluştururken, bunları boş boş, öylesine mi yapmıştır? Atatürk, öncesi, daha öncesi.. Cumhuriyet dönemi, Osmanlı Dönemi, Selçuklular, daha öncesi,  bütün bu dönemlerde değişmeyen tek şey sanatı ve sanatçıyı teşviktir. Savaş döneminde bile olunsa, atalarımız şartları ölçüsünde sanatı ve bilimi, sanatçıyı ve bilim insanını teşvik etmişler. Üstelik bu teşvikler, sanat ve sanatçı genel beğeniye uysa da uymasa da yapılmış. İşte biz bunu da kaybettik, bu karşılıklı güven duygusunu. Ve her şeyle, bütün bu kayıplarla beraber; atalarının kültürün önemini anlamış kimlikli, kişilikli duruşunu örnek alamayan ve kapasiteleri yetersiz olduğu için örnek alamayacak, anlamayacak sığ insanlar yüzünden, insanımızın seçeneklerinin yitip gitmesi çok üzücü. İşte biz bunların hepsini kaybetmiş olduk. 

Son bir şey eklemek istiyorum: Ayazinine çok yatırım yapılıyor, çok değişti çok güzel oldu. Doğru; Afyon’un şehir merkezinden daha güzel oldu. Bakın Ayazini köy, Afyon şehir merkezi. Ayazini ne kadar güzel olsa da en fazla yarım gün gezersiniz biter. Yazın 10.000 turist gelecekmiş Ayazini’ne diye konuşuluyor. Hadi geldi diyelim, bu insanlar Ayazini’ne gidecekler gezecekler, gayet güzel diyecekler. Ardından Afyon’a gelecekler köyden bakımsız bir şehir merkezi ile karşılaşacaklar. Üstelik Afyon’un merkezinde gezilecek çok yer varken. Turizm hedefleniyorsa kültür sanat etkinliği vardı hazırda turistlerin ilgisini çekecek şimdi o da yok, şehir merkezi bakımsız. Haydi kolay gelsin.

Seçeneklerimiz, farklılıklara ve çeşitliliğe saygı duyan insanlar sayesinde çoğalmalı, artmalıydı. Kendi yaşam tarzını dayatan, hoşgörüden  uzak tavırlarla seçeneklerimiz kısıtlanmamalıydı.

Bu düşünce yapısına rağmen inadına sanat, her şeye rağmen sanat. İyi ki sanat var, sanatla kalın

Yorumlar (19)
Afyon Kültürle, Sanatla, Sporla ve Bilimle Anılmalıdır 4 ay önce
Başak Hanım yazınıza sonuna kadar katılıyorum, duygularıma tercüman olmuşsunuz. Batının en az gelişmiş şehri olan Afyon için dış dünyaya açılma olanağı sağlayan bu uluslararası festivaller son bulmamalıydı. Halbuki bu festivaller ve nice kültür sanat etkinlikleri köhneleşmiş zihinlere umut olabilirdi ama biz ortaçağ karanlığını seçtik. Ayrıca haklı olarak şehir merkezinin bakımsızlığından bahsetmişsiniz, şunu eklemek istiyorum: Zihinler bakımsız olunca, şehirler de bakımsız oluyor maalesef..
Başak Nakilcioğlu 4 ay önce
Teşekkür ederim, umarım her şey farklı olur. Afyonlulsr, bizler güzel bir şehri, sanat etkinlikleriyle dolu programları hak ediyoruz. Umarım bir gün bunlar gerçekleşir
Başak Nakilcioğlu 4 ay önce
Teşekkür ederim
afyonu izleyen adam 4 ay önce
afyon adamı ağzından küfrü, gözlerinden karı kızı, elleriyle kavga dövüşü, ayaklarıyla geriye gitmeyi, beyniyle düşünememyi ne zaman bırakırsa o zaman şahlanırız.
Vesair 4 ay önce
Klâsik müzik bizden değil diyenler,Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekçe"sini bırakıyorum. Ezgileri hatırlar, klarnet ile darbukayı görebilirsiniz. Öteki gördüğünüzün ne olduğunu anlarsınız. Üstelik bizden olmasa da sanat evrenseldir.
https://t.co/HI8IRmJpoa
Başak Nakilcioğlu 4 ay önce
Çok güzel, teşekkür ederim
Üzgün Kişi 4 ay önce
Bu güzel festivaller bu sene yapılamadı fakat,Hüseyin Bey bence bu iş bitti dememeli, kırgınlıkları bir kenara bırakıp gelecek seneye görüşürüz demeli ve muhteşem müzik dinlemek isteyenler için Afyonkarahisar halkının arkasında olduğunu bilmeli Hüseyin Bey böylelikle yeri gelince halkı ücretsiz otobüs seferleri ile götürdükleri Ayazin de piyano ve keman sesleri duyulmalı ve bu belkide tv kanallarında canlı yayınlamalı ,hatta turizm bakanlığı bile bunu tanıtım filmi olarak kullanmalı .Bu yazdıklarımın olmaması için hiç bir sebep yok. Afyonkarahisar birtek yemek yenen,sucuk kaymak ,lokum alınan kaplıca otellerine gidilen şehrin haricinde bir kültür ve medeniyet şehridir .Bu yalnız lafla değil Hüseyin Bey gibi çaba harcayan insanları desteklenmesiyle olur.
Başak Nakilcioğlu 4 ay önce
Bu destekler olmalıydı ama yapılmadı. İşine geleni destekleyen bir anlayış olduğu için bizler seçeneksiz kaldık. Umarım bir gün seçeneklerimiz çoğalır. Teşekkür ederim
Yaaaa 4 ay önce
İyi ki bitti gereksiz ve lüzumsuz işler bunlar
Eğitim Şart 4 ay önce
Keşke siz de bitseniz, cahil kesimi bir bitmediniz. Onca eğitim çabası sizi eğitemedi. Sevmeseniz de saygı duymayı bir öğrenemediniz!!
İyiki bitti şükür bizim kültürümüzde caz yok. 4 ay önce
Ya Allah aşkına zengin elit insanlar gidiyordu. Yereldeki vatandaş NG Otele gitmiyordu.
Birde ekonomiye faydası var diyorsun. Gelen çalgıcılar yabancı Türkçe bilmiyordu. Gelip buz
Bizim uzun çarşıdan sucuk lokum mu aldı sanki.
Afyonlu 4 ay önce
Bizim kültürümüzde caz yok demişsin, kadın yazmış kültürümüzde olduğunu. Zengin vatandaş gidiyordu demişsin konserler tüm etkinlikler ücretsizdi. Senin kafa sucuğa lokuma çalışıyor sadece belli ki. Boşver zaten, sen böyle tertemiz kafayla devam et. Ama başkaları seviyor cazı, klasik müziği anlamadan da karışamazsın bunu bil
tekin çetin 4 ay önce
bitti derken aylar öncesi afyon kent konseyi dile getirmişti sonuçları ortada.müzik evrenseldir bunuda kaybediyoruz. üzgünüm
Başak Nakilcioğlu 4 ay önce
Tekin Bey teşekkür ederim yazıyı okuduğunuz için. Üzücü olan seçeneklerimizin başkalarının beğenileriyle sınırlanması. Umarım bir gün beğenmediğimiz şeylere karşı hoşgörülü olmayı öğreniriz
REFİK SAÇAKLI 4 ay önce
Harika bir tespit yapılmış
Teşekkür ediyorum yazarımızı
Başak Nakilcioğlu 4 ay önce
Teşekkür ederim Refik Bey
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136