Bergama'nın Tarihi Zenginlikleri

Bergama, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden izler taşıyan bir ilçedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşmaktadır. Bu zenginlikler, ilçeyi ziyaret edenlere tarihi bir zaman yolculuğu deneyimi sunmaktadır.

Artan Ziyaretçi Sayısı

Kovid-19 salgını öncesi yıllık 393 bin ziyaretçi sayısına ulaşılan Bergama'da, salgın döneminde ziyaretçi azalmış olsa da son yıllarda tekrar artış gözlenmektedir. 2022 yılında 367 bin turist Bergama'yı ziyaret ederken, geçen sene ise bu sayı 433 bine ulaştı.

Yerli ve Yabancı Turistlerin İlgi Odakları

Özellikle yaz aylarında, Bergama'da yerli ve yabancı turistlerin ilgisi artmaktadır. Bu yılın 1 Ocak-31 Mayıs döneminde 185 bin kişi Bergama'yı ziyaret ederken, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre arttığı gözlemlenmektedir.

Bergama'nın Gece Müzeciliği

Kültür ve Turizm Bakanlığının ören yerlerinde uyguladığı gece müzeciliği çalışmalarıyla Bergama'nın turizm potansiyelinin artırılması hedeflenmektedir. Müze Müdürü Nilgün Ustura, gece müzeciliği faaliyetiyle ziyaretçilere ören yerlerini farklı zaman dilimlerinde gezme fırsatının sunulacağını belirtmiştir.

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapılıp hayatını kaybettiği sokaktaki esnaf konuştu İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapılıp hayatını kaybettiği sokaktaki esnaf konuştu

Bayram Tatillerinde Artan Turist İlgisi

Bergama, bayram ve tatil dönemlerinde de yerli turistlerin ilgisini çekmektedir. Konaklama tesisi işleten Yaşmak Keskin, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşandığını belirtmiştir. Ayrıca, İskoçya'dan gelen turistlerin Bergama'nın tarihi zenginliklerini ziyaret etmek için bölgeye geldiği ifade edilmiştir.

Bergama, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla turizmdeki önemini koruyarak yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Kaynak: aa