Berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin büyük çoğunluğunu barındıran sektör paydaşları tarafından Ticaret Bakanlığı’na iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirildi. Bu değerlendirmeler sonucunda, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 18 Ağustos 2022 tarihinde bir karar alındı.

Valiliklerin Belirleyeceği Günler

Kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı, işletme profili ve tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla geniş katılımlı çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalar sonucunda, hangi günlerin kapalı olacağı valilikler tarafından belirlenecek.

Ak Parti'den borç açıklaması Ak Parti'den borç açıklaması

Uygulamanın Başlangıcı ve Denetimi

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz 2024 itibarıyla başladı. Belirlenen günlerde kapalı olmadıkları tespit edilen işletmelere Ticaret Bakanlığı tarafından idari yaptırım uygulanacak. Bu önemli kararın kamuoyuna saygıyla duyurulduğunu belirten Ticaret Bakanlığı, uygulamanın sektördeki düzenlemeler ve işletmecilerin talepleri doğrultusunda yapıldığını vurguladı.

Editör: Elif Türkeşsiz