Protokol kapsamında BEDAŞ, İstanbul'da elektrik-elektronik teknolojileri alanında eğitim gören 12'nci sınıf öğrencilerine kurumda staj yapma fırsatı sağlayacak ve mezun olan öğrencilere işe alımlarda öncelik verecek.

İlk etapta 3 yıl süreyle geçerli protokole göre BEDAŞ, öğrencilere genel müdürlüğünün yanı sıra 15 işletme müdürlüğü ile 11 ek hizmet binası olmak üzere toplam 27 lokasyonda staj imkanı sunacak.

Staj süresince öğrencilere yönelik kariyer günü, rehberlik ve mentörlük etkinliklerinin yanı sıra işletmelere teknik gezi ve izleme ziyaretleri de düzenlenecek.

İşletmelerde eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olan öğrenciler, 18 yaşını doldurduktan sonra iş görüşmesine davet edilecek ve kontenjanlar dahilinde uygun adaylar BEDAŞ'ta işe başlayabilecek.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, BEDAŞ'ın Çağlayan'daki genel müdürlük binasında düzenlenen törende, dünyanın beklentinin çok ötesinde bir gelişim ve değişim içinde olduğuna dikkati çekti.

Yentür, öğrencileri sahadaki yeni uygulama ve teknolojilerle hayata hazırladıklarının altını çizerek, "Bu anlamda BEDAŞ'la yapacağımız işbirliği bizim için oldukça önem taşıyor. Elektrik gibi vatandaşlarımız için kritik bir hizmet alanında öğrencilerimizin sahadaki bilgiyi ve tecrübeyi uzmanlarından öğrenmesi, ileride nitelikli ve kaliteli hizmet sunabilmelerine vesile olacaktır." diye konuştu.

BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit de 2018'den bu yana "Enerjinin Yıldızları Projesi" ile lise çağındaki öğrencileri "yaparak ve yaşayarak öğrenme modeli" ile desteklediklerini ve sektöre kazandırmaya çalıştıklarını belirterek, "Hayatın devamında, ekonomilerin kalkınmasında önemli rolü olan enerji sektörüne, gençlerimizi kazandırmayı bir sorumluluk olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yiğit, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokol ile "Enerjinin Yıldızları Projesi"nin kapsamını genişlettiklerine dikkati çekerek, şunları aktardı:

"İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştireceğimiz istihdam odaklı işbirliği doğrultusunda İstanbul Avrupa Yakası'nda Elektrik- Elektronik Dalı'nın yer aldığı tüm meslek liselerinde eğitim gören gençlerimize BEDAŞ'ın kapılarını ardına kadar açıyoruz. Genç meslektaşlarımızı geleceğe hazırlamak, ortak bir geleceği birlikte inşa etmek bizim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı."

- Enerjinin Yıldızları Projesi

BEDAŞ, "Enerjinin Yıldızları Projesi" kapsamında ilk adımı 2018'de Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan Mesleki Eğitim Protokolü ile atmıştı.

Emlakjet nisan ayı emlak verilerini yayımladı Emlakjet nisan ayı emlak verilerini yayımladı

İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde daha sonra adı "Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı" olarak değiştirilen "Yüksek Gerilim Dalı"nın hayata geçirilmesine destek olan BEDAŞ, "Yüksek Gerilim Sistemleri Dalı ve Yüksek Gerilim Laboratuvarını" da kurarak öğrencilere uygulamalı eğitim fırsatı sundu. Bu bölümde okuyan öğrencilere staj ve burs imkanı tanıyan BEDAŞ, bugüne kadar mezun olan 83 öğrenciden 52'sini de istihdam etti.

BEDAŞ, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı yeni protokol ile "Enerjinin Yıldızları Projesi"nin kapsamını genişleterek yeni okullara da kapılarını açmış oldu. AA