Emirdağ'da şimdilerde gurbetçi akını var. Bizde Emirdağ'a gidip gurbetçilerimizle konuştuk. Onlara, Avrupa Türkiye'yi kıskanıyor mu diye sorduk.

İşte vatandaşların söyledikleri: 

BÜTÜN DÜNYA TÜRKİYE’Yİ KISKANIYOR

Türkiye’yi herkes kıskanıyor ki. Bütün dünya ülkeleri kıskanıyor. Bütün dünya Türkiye’ye karşı. Çünkü biz Osmanlı torunuyuz. Kuvvetliyiz. Biz var ya bir ölür bin diriliriz. 

BEN KISKANILACAK BİR ŞEY GÖREMİYORUM

Açıkcası ben kıskanma diye bir şey görmüyorum. Onlar bizden çok ilerde. Bunu üzülerek söylüyorum ama bu böyle. 

ESKİYE GÖRE ÇOK İYİYİZ

Kıskanıyor tabi. İyiyiyiz güzeliz. Daha başarılıyız. Eskiye göre çok çok iyiyiz. Hastane konusunda sigorta konusunda emeklilik noktasında çok harika.

AVRUPA’DAN TÜRKİYE’Yİ KÜÇÜK GÖRÜYORLAR

Avrupa Türkiye’yi küçük görüyorlar. Kendilerini büyük görüyorlar. Kolay değil. Yolunu bilmeyene orada yaşamak kolay değil. 

AVRUPA HEP OLUMSUZLULARI DUYURUYOR

Orada yaşadığımız ülkelerin Türkiye’ye bakış açılarını halka yayıyorlar. Burada iyi bir şey olduğunda biz orada göremiyoruz. Ama ne zaman bir ayaklanma olursa, bir orman yangını olursa onu görüyoruz. Ben Fransa’da yaşıyorum. En çok olumsuzluğu yaşatan ülkede Fransa. 

AVRUPA BİZİ ÇEKEMİYOR

Avrupa’nın çekememezlik yanları var. Mesela Erdoğan’ı çekemiyorlar. Çünkü istediklerini yaptıramıyorlar Erdoğan’a. Onun için çekemiyorlar.

KISKANMA DEĞİL YANLIŞ ANLATMA OLAYI VAR

Kıskanma değilde, bir yanlış anlatma olayı var. Buradakiler hayatın orada çok güzel olduğunu anlatıyor. Biz orada 11 ay çalışıp bir ay tatil yapıyoruz. Burada 11 ay nasılsa orada da aynı. Ama oradaki insan bunlar yiyip içmeye geldi. Ama öyle değil.