Serteser’in açıklamaları şöyle:

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Geçtiğimiz hafta acı kayıplar yaşadık. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak'ın halası Sebahat Anlıak, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Yücel Albay'ın kayınpederi Erdoğan Yasak ve Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Oğuz'un dedesi Appas Oğuz vefat etti. 

Sayın Ahmet Anlıak’a, Sayın Yücel Albay’a ve Sayın Mustafa Oğuz’a başsağlığı, ailelerine sabır diliyorum. 

2021 DEĞERLENDİRMESİ

2021 yılında pek çok faaliyete imza attık. BREEAM’den aldığımız Olağanüstü düzeydeki Yeşil Bina Sertifikamız’ı, dünya birinciliği ile taçlandırdık. Uzun süredir atıl vaziyette olan Sinanpaşa’daki Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu’nu, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in tensipleriyle oluşturduk. Merkez 2’nci OSB’yi, Türkiye’nin örnek Yeşil OSB’si hâline getirmek için hemen çalışmalara başladık, bu çalışmalarımız hızla sürüyor. Yine Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in öncülüğünde Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından kurulan albikere.com e-ticaret platformuna Odamız olarak destek verdik. Albikere.com, hem kadın istihdamına katkı, hem de üniversite öğrencilerine destek sağlaması bakımından güzel bir sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemizin geleceği, kadınlar ve gençlerin kendi ayakları üzerine durması ile aydınlık olacaktır. 

KOBİ AKADEMİSİ

2021 yılında Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği Projemiz’i sürdürdük, 2022’nin ikinci yarısında da bu projemizin faaliyetlerine devam edeceğiz. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda 47 adet lobi faaliyeti yaparak, sorun ve çözüm önerilerimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz başta olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile paylaştık. Bu yıl içinde Odamız, siyasi partiler tarafından da yoğun bir şekilde ziyaret edildi. Bizi ziyaret eden tüm siyasi parti kurmaylarına taleplerimizi aktardık, iş dünyasının beklentilerini ilettik. 2018 yılından bu yana sürdürdüğümüz ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimize 2021 yılında da devam ettik. 21 adet planlı eğitim ile üyelerimizin bilgilerini güncellemelerine yardımcı olduk. 2022 yılında da ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimizi, şartlar elverdiği ölçüde fiziki ortamda, Odamız’da gerçekleştireceğiz. 

İHSAN ATAÖV EĞİTİMİ VAR

Sözümün bu noktasında, siz değerli Meclis Üyelerimiz’i ve tüm üyelerimizi, Protokol ve Nezaket Kuralları Uzmanı Sayın İhsan Ataöv’ün 29 Aralık Çarşamba günü vereceği Kurumsal Temsil ve Protokol Yönetimi eğitimine davet ediyorum. Biz  ‘Bay Protokol’ olarak tanınan Sayın Ataöv’ü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde dinleme fırsatı bulmuştuk. Gerçekten her cümlesinden istifade ettiğimiz bir sunum yapmıştı; Odamız’da da aynı düzeyde bir eğitim vereceğine gönülden inanıyorum. 

Geleneksel hâle getirdiğimiz ancak küresel salgın koşulları dolayısıyla 2020’de ara vermek zorunda kaldığımız ATSO Spor Oyunlarımız’ı  2021 yılında 15’inci kez düzenledik. Her zaman olduğu gibi 15.ATSO Spor Oyunları’nın açılışında da bizi yalnız bırakmayan, müsabakaların devam ettiği günlerde bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Malumunuz olduğu üzere bu yıl 15. ATSO Spor Oyunları Kapanış Töreni’ni yapamadık. Bu nedenle sponsorlarımızı ziyaret ederek kendilerine teşekkür plaketlerimizi takdim ettik. Plaketleri bizim adımıza takdim eden Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve ATSO Spor Oyunları Komitesi Üyeleri Sayın Akif İşbilir ve Sayın Hayrettin Güzbey’e teşekkür ediyorum. 

SPORDA BÜYÜK ADIM

Afyonkarahisar, sporda hakikaten büyük bir adım attı. Bir taraftan Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapması, diğer taraftan şehir merkezinde kano sporunun öğretilecek olması; diğer yanda Kocatepe Spor Kompleksi’ndeki sahaların futbol takımlarının yaz kampı tercihlerinde üst sırada olması, atılan adımın önemini gösteriyor. Bununla birlikte Basketbol Süper Ligi’ndeki HDI Sigorta Afyon Belediyespor, Voleybol Efeler Ligi’ndeki Avşar Maden Suyu YÜNTAŞ Afyon Belediyespor, TFF 2’nci Lig’deki AFJET Afyonspor, ilgi çeken üç önemli branşta ilimizi temsil ediyor. Tüm takımlarımıza ayrı ayrı başarılar diliyorum. 

ALBİKERE ADLI E TİCARET SİTESİ…

AFJET Afyonsporumuz’a gelecek hafta Ziraat Türkiye Kupası’nda, Fenerbahçe karşısında ayrıca başarılar diliyorum. Ben Fenerbahçeliyim ama, memleketimin takımı her zaman önde gelir. Bir konuyu da hatırlatmak isterim: AFJET Afyonsporumuz’a destek vermek isteyen hemşehrilerimiz, takım formalarını, atkıları ve bereleri Türkiye’nin yeni e-ticaret platformu albikere.com’dan satın alabilir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği mevzuatına göre il sınırları içindeki Oda ve Borsalar ile düzenli olarak toplantı yapmamız gerekiyor. Biz, 2021 yılı bitmeden Afyonkarahisar Oda ve Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdik. 

İLÇELERLE BİR BÜTÜNÜZ

Her zaman dile getirdiğim ve önemli gördüğüm konuyu bir kez daha vurgulamak isterim: İlimiz, ilçeleriyle birlikte büyür ve gelişir. İl merkezini ilçelerden, ilçeleri il merkezinden bağımsız düşünmek, soyutlamak mümkün değildir. Biz birlik ve beraberlik ruhuyla hem sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi istişare edeceğiz, hem de üyelerimize, şehrimize ve ülkemize nasıl daha çok katkı yapacağımız hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Oda Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantılarımız, 2 ayda 1 düzenlenecek, yılda 6 defa bu toplantıları yapacağız. İlçelerimizden katılan Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne teşekkür ediyorum. 

TAKİP ETMEKTE ZORLANIYORUZ

Ülkemizin ekonomisinde, özellikle son 1 aydır büyük dalgalanmalar yaşanıyor. Takip etmekte zorlandığımız gelişmeler, gelecek için planlama yapılmasını da engelliyor. 

Ekonomide sürdürülebilirlik ve istikrar çok önemlidir. Bir günde yüzde 18 değer kazanan dövizin ertesi gün yüzde 30 değer kaybetmesi, tüm tahminleri alt üst ediyor. 

Yatırımcı, yarın ne olacağını hesaplayamazsa yeni işletme açmaktan, yatırıma ve istihdama kaynak ayırmaktan kaçınır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından da ayrıntısının kamuoyuyla paylaşıldığı önlem paketi dövizin ateşini önemli ölçüde düşürdü. Bunun kalıcı olması en önemli dileğimizdir. 

Bu konuda istikrar sağlanırsa, 2022’nin ikinci yarısından itibaren ekonomimizde toparlanmaya şahit olacağız.

Bununla birlikte, yatırım ortamının iyileştirilmesi, piyasa paydaşlarının uzun vadeli öngörüler yapabilmesi ile doğru orantılıdır. 

Döviz kurlarının dalgalanmasında tüketicinin mağdur edilmemesi gerekir. 

Tüm sektörlerde dövizdeki iniş seyri fiyatlara da acil olarak yansıtılmalıdır. 

ÜRETİM GÜCÜNÜN KORUNMASI İÇİN İLAVE TEDBİR GEREKLİ

Malumunuz olduğu gibi asgari ücret, 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere 4 bin 253 liraya çıkarıldı. Asgari ücretten alınan Gelir Vergisi ve Damga Vergisi ise kaldırıldı ki bu, iş dünyasının da talebi idi. İşgücünün yanı sıra üretim gücünün de korunmasına yönelik ilave tedbirlerin alınacağına inanıyorum.

KENDİ İŞİMİZDE EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

Atalarımız çok güzel bir söz söylemiş: Kara gün kararıp kalmaz. Umutsuzluk tablosu çizerek bir sonuç elde edemeyiz. Biz kendi işimizde en iyisini yapmaya devam edeceğiz. 

350 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Ahmet Şükrü Köse’nin sunduğu Faaliyet Raporu’nda gördünüz. 2021 yılının 11 ayında 350 milyon 565 bin dolarlık ihracata imza attık. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin il il ayrıntılı ihracat raporunu açıklamaya başladığı 2004 yılından bu yana, ilimizin imza attığı ihracatta 11 aylık dönemde en yüksek seviyeyi gördük. Buradan hareketle, 2021 yılının ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıracağımızı net bir şekilde söylüyorum. Tüm ihracatçı firmalarımızı kutluyor; başarılarının devamını diliyorum. 

BÜYÜME ORANLARI

Bir başka umut verici gelişme ise büyüme rakamlarıdır. Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde 7,4 büyüdü. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentisini yüzde 8,4’ten yüzde 9'a yükseltti. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları da benzer şekilde tahminlerini yukarı doğru revize etmişti. 

Ekonominin büyümesi bizlere umut veriyor. Büyümenin topluma eşit olarak yansıması ise refah seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır. 

FAALİYETLERE DEVAM EDECEĞİZ

Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz. 

Birlikte başarılı çalışmalara imza attığımız siz Kıymetli Meclis Üyelerimiz’e, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Sayın Meclis Başkanımız’a teşekkür ediyorum. 2022’de de faaliyetlerimize aynı hızda, hatta artarak devam edeceğiz. 

BÜYÜK TAARRUZ YÜZÜNCÜ YILA YAKIŞIR OLMALI

Birkaç kez vurguladığım gibi, 2022 Kocatepe sırtlarında başlayan Büyük Taarruz’un ve ardından kazanılan Büyük Zafer’in 100’üncü yılıdır. 2022’nin Afyonkarahisar’da 100’üncü yıla yakışır biçimde kutlanmasını, Devlet Büyüklerimiz’in ilimizdeki kutlamalara katılmasını, ayrıca Zafer’in bir gün değil, 2022 yılının tamamında gündemde olmasını arzu ediyoruz. 

EREN İÇİN İLİK NAKLİ

Konuşmamın sonunda, sosyal medya hesaplarımdan yaptığım bir duyuruyu tekrarlayacağım: Afyon Lisesi’nden arkadaşım Gonca Aydın’ın oğlu Eren’in lenfoma tedavisi için ilik nakli gerekiyor. Donör olmak isteyen Meclis Üyelerimiz varsa, 20 Ocak 2022 tarihine kadar Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi’ne müracaat edebilir. Sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyor, 2022 yılının size, sevdiklerinize, şehrimize, ülkemize, dünyaya sağlık, barış, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum.