Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

SAAT 17’DE EFT YAPTIĞINI GÖSTEREN DEKONT GÖSTERMİŞ

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar neticesinde, farklı tarihlerde müracaatta bulunan vatandaşlarımız, kendilerine ait arabalarını U.Ö. isimli şahsa satmak için anlaştıklarını, Noterde işlemler gerçekleştikten sonra EFT üzerinden şahısların, mağdurların hesaplarına para gönderdiğine dair dekont gösterdiğini, yapılan EFT işlemlerinin saat 17.00 sıralarında gerçekleşmesinden dolayı paranın mağdurların hesaplarına geçmemesi durumuna karşılık, senet imzalayarak verdiği tespit edildi.

PARAYI HESABINDA GÖREMEYENLER ŞİKAYETÇİ OLDU

İşlemler sonrasında mağdurların hesaplarında para görmemeleri üzerine dolandırıldıklarını beyanla şikayetçi olmaları üzerine yapılan çalışmalar neticesinde, U.Ö. isimli şüpheli şahsın İ.T. ve Ö.K. isimli şahıslar ile birlikte hareket ettiği tespit edildi.

10 İLDE AYNI TAKTİKLE İNSANLARI DOLANDIRMIŞ

Şüpheli şahısların Aydın, Denizli, Isparta, Kütahya, Manisa, Çankırı, Burdur, Muğla ve İzmir ilinde aynı şekilde 21 olay gerçekleştirdikleri, dosya kapsamında aranmalarının olduğu ve toplamda 1.600.000 TL civarında haksız kazanç elde ettikleri tespit edilmiştir.

AFYON’DA NOTERDE SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Şüpheli şahısların 22.12.2021 günü bir araçla ilimize geldiklerinin tespit edilmesi üzerine U.Ö., İ.T. ve Ö.K isimli şahıslar, noterde bir vatandaşımızın aracını satın almak için benzer şekilde dolandırmaya teşebbüs ederken suçüstü yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şüphelilerin aracında yapılan aramada 2 adet senet defteri, 4 adet SIM Kart ve üzerinde SIM Kart bulunmayan aparata el konulmuştur. Ayrıca İ.T. isimli şüpheli şahsın 10 farklı ilden toplamda 42 dosyadan aranması, 36.500 TL adli para cezası ve 21 yıl 3 ay kesinleşmiş hapis cezasının olduğu tespit edilmiştir. Şüpheli şahıslar 23.12.2021 günü savcılığa sevk edilmiş ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak ceza evine teslim edilmiştir.