Barış Manço Şölen Alanında düzenlenen törene; Afyonkarahisar Vali Yardımcısı V. Harun Reşit Han, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Yıldız, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker, Genel Sekreter İhsan Ceran, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Afyonkarahisar İl Müdürü Samet Fidan, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Cengiz Üstün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, Zafer Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Osman Köprücüoğlu ile birlikte AKÜ yöneticileri, personeli ve öğrenciler katıldı.

Mısırlıoğlu: Afyon’da kilise açmışlar; erkekleri sünnetsiz, kadınları bakımsızlıktan başörtüsü takıyor Mısırlıoğlu: Afyon’da kilise açmışlar; erkekleri sünnetsiz, kadınları bakımsızlıktan başörtüsü takıyor

6 1

Eğitim-Fen Edebiyat Fakültesi önünden Barış Manço Şölen Alanına kortej yürüyüşü ile başlayan AKÜFEST’24, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın açış konuşmasıyla devam etti. AKÜFEST’in daha önce bahar şenliği olarak AKÜ’de geleneksel olarak kutlanıldığını ifade eden Karakaş, “Baharda; bilim, kültür, sanat, spor ve eğlence temalı bir etkinlikti. 2019 yılında Rektörlük görevini devir aldıktan sonra bunu biz festival konseptinde gerçekleştirme kararı aldık. İsmini de AKÜFEST yani bilim, teknoloji, sanat ve spor festivali olarak belirledik” diye konuştu.

“AKÜFEST güçlenerek devam edecek”

Dünya ve Türkiye’nin önemli süreçlerden geçtiğini ve bu süreçte AKÜFEST etkinliklerine ara verdiklerini belirten Karakaş, “Pandemi döneminde bu projemizi hayata geçiremedik. Arkasından ülkemiz asrın felaketi olarak tanımlanan depremi yaşadı. Geçen yıl da deprem nedeniyle uzaktan eğitime geçtiğimiz için bu etkinliğimizi gerçekleştiremedik. Sadece 2022 yılında AKÜFEST’22 etkinliklerini gerçekleştirdik. Bu 5 yılın içerisinde bugün açılışını törenle yapmış olduğumuz AKÜFEST’24 ile ikincisini gerçekleştirmiş olacağız.  Bundan sonraki yıllarda hem dünyamız hem ülkemiz umarız böyle felaketler yaşamaz ve biz de bu etkinliğimizi güçlendirerek devam ettiririz” ifadelerini kullandı.

Tema; yapay zeka

AKÜFEST’in içeriğinde bilim, teknoloji, kültür, sanat ve sporun olduğunu ifade eden Karakaş, AKÜFEST kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında şu bilgileri paylaştı:

“AKÜFEST’in kapsamı içerisinde bilim var. Paneller, konferanslar ve benzeri programlarımız mevcut. Bu programların bu seneki ana teması yapay zeka olarak belirledik. Bu alandaki önemli isimleri üniversitemize davet ettik. 3 gün boyunca paneller ve konferanslar yapay zeka konsepti ile devam edecek. AKÜFEST’teki konferanslar kapsamında 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve çevre günü ile ilgili bir programımız da var. Bunun yanında teknoloji AKÜFEST’in önemli bir ayağını oluşturuyor. Özellikle Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi öğrencilerimizin mezuniyet projeleri ile ilgili sergileri olacak. Bildiğiniz gibi üniversitemiz her yıl TEKNOFEST yarışlarına katılıyor. Bu sene de çok sayıda takımla bu yarışlara müracaatımız oldu. Ön elemeyi geçen çok sayıda takımımızın sergileri olacak. Dolayısıyla teknoloji boyutu da olan bir festival. Aynı zamanda sanat sergimiz var. Sanatın içerisinde eğlence de var. Konserlerimiz olacak. Hemen her gün konserler olacak. Akşamüzeri programlarda konserler var. Aynı zamanda spor da festivalin bir diğer ayağını oluşturuyor. Şimdiye kadar yapılan müsabakalar sonucunda dereceye giren öğrencilerimizi biraz sonra ödüllendireceğiz. Aynı zamanda festivalin içerisinde Üniversite Sporları Federasyonumuzun bir parkuru olacak orada da spor faaliyetleri gerçekleştirilecek. Dolu dolu bir festival gerçekleşecek.”

70-1

AKÜ, tam akredite olan 3 üniversiteden biri

Üniversite yönetimi olarak üniversite eğitimini sadece dersliklerde verilen dersler aracılığıyla öğretilen bilgi öğrenme süreci olarak görmediklerini ve Yükseköğretim Kalite Kurulundan 30 üniversite içerisinden tam akredite olan 3 üniversiteden birinin de AKÜ olduğunu kaydeden Karakaş, “Üniversiteye gelen gençlerimizi sosyal, kültürel açıdan da gelişimlerini sağlamak bilgi, sosyal ve kültürel yaşantı olmak üzere 3 ayak üzerine oturan bir eğitim kurumu olarak üniversiteyi değerlendiriyoruz. Bilgi öğrenme yaşantısı dersliklerde ve laboratuvarlarda etkin bir şekilde yürütülüyor. Bu konuda da öğrenci merkezli ve kalite odaklı bir anlayışla politikalarımızı belirliyor ve hayata geçiriyoruz. Bu anlamda 2023 yılında Yükseköğretim Kalite Kuruluna tam akreditasyon hedefiyle başvuru yapmıştık. 30 üniversite içerisinde Üniversitemiz tam akreditasyon alan 3 üniversite arasına girdi. Bu sürece katkı veren öğrencilerimizden başlayarak bütün hocalarımızı ve çalışanlarımızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimizi sosyal ve kültürel açıdan da geliştirmek istiyoruz”

Öğrencilerin bilgi yaşantısının ötesinde sosyal ve kültürel yaşantı alanlarını da sağlamlaştırma ve güçlendirme adına faaliyetler yürüttüklerini söyleyen Karakaş,  konuşmasına şöyle devam etti:

“Üniversitemiz eğitim öğretim yılına başladığı günden itibaren bütün çok sayıda salonumuzda; paneller, konferanslar, çalıştaylar, ulusal ve uluslararası nitelikli sempozyumlar düzenleniyor. Sadece festival kapsamında değil, festivalin dışındaki dönemlerde de öğrencilerimizi kültürel açıdan geliştirme adına bu faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizi sosyal açıdan geliştirmek için de faaliyetler yürütüyoruz. Bu anlamda da üniversitemizde 80’in üzerinde kurulmuş olan kulüp ve topluluklarımızı imkanlar halinde destekliyor ve onların faaliyetlerini arttırmaları yönünde gayret ediyoruz. Çünkü biz öğrencilerimizi özellikle sosyal ve kültürel açıdan kendilerini besleyebilecekleri en önemli mekanizmalar olarak kendilerinin bizatihi yöneticileri olduğu kulüp ve topluluklar üzerinden gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Daha doğrusu en önemli mekanizmanın bu olduğu kanaatindeyiz. Bundan dolayı da bu yapıları destekliyoruz. Öğrencilerimizi sosyal ve kültürel açıdan da geliştirmek istiyoruz. Çünkü kişiliklerinin gelişim süreçlerinin en önemli aşamalarını üniversitede geçiriyorlar. Dolayısıyla hayata güçlü bir şekilde hazırlanma yere sağlam bir şekilde basabilme geleceğe güçlü bir şekilde hazırlayabilme adına öğrencilerimizin bu açıdan gelişimi önemsiyoruz.”

67

“Bugün insanlık ölüyor”

Öğrencilerin sadece sosyal kültürel ve eğlence boyutuyla değil, aynı zamanda edinmiş oldukları birimle birlikte çevrelerine, sosyal  ve politik meselelerine karşıda duyarlı olmalarını istediklerini ifade eden Karakaş, “Bugün  biliyorsunuz yaşadığımız süreçte büyük bir soykırım gerçekleşiyor. Gazze’de, Filistin’de gözümüzün önünde masum çocuklar, kadınlar ve yaşlılar ölümün her türlüsü ile karşı karşıyalar ve dünya bunu adeta izliyor. Uluslararası mahkemeler kararlar alıyor. Birleşmiş Milletler kararlar alıyor fakat İsrail bu kararların hiçbirine uymuyor. Uymadığı gibi daha fazlasını gerçekleştiriyor. Gerçekten bugün insanlık ölüyor. İnsanlığın gelmiş olduğu gelişmişlik seviyesi açısından bu meseleye daha aktif bir şekilde müdahale etmesini bekliyor ve bir an önce denizden nehire özgür Filistin’in ilan edilmesini, onların da bu dünyada özgürce yaşama haklarının temin edilmesini diliyoruz. Soykırımın ve oradaki katliamların bir an önce bitmesini temenni ediyoruz” dedi.

13 1

Karakaş konuşmasının sonunda AKÜFEST’in gerçekleşmesine katkı sunan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Cengiz Üstün’e plaket takdim etti.

Örnek öğrenciler ödüllendirildi

 AKÜFEST’24 Spor Bilimleri Fakültesi halk oyunları gösterisi ve Devlet Konservatuvarı müzik dinletisinin ardından AKÜ Ödül Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme neticesinde 2023 yılında örnek öğrenci ödülüne layık görülen Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Lojistik Yönetimi programı 4. Sınıf Öğrencisi Yasemin İmamoğlu, Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği programı 4. Sınıf öğrencisi Umut Koçak ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye İkinci Öğretim Programı 4. Sınıf Öğrencisi Mehmet Selman Koçak’a AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmek Karakaş ödüllerini takdim etti.

AKÜ 2024 Takım Spor Oyunlarında dereceye girenlere ödülleri verildi

AKÜ 2024 Takım Spor Oyunlarında dereceye giren; basketbol erkekler kategorisinde üçüncü Teknoloji Fakültesi, ikinci Mühendislik Fakültesi ve birinci Veteriner Fakültesine, futbol kategorisinde üçüncü Teknoloji Fakültesi, ikinci Bolvadin Meslek Yüksekokulu ve birinci İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine, voleybol kadınlar kategorisinde; üçüncü Veteriner Fakültesi, ikinci Fen Edebiyat Fakültesi, birinci Güzel Sanatlar Fakültesine, voleybol erkekler kategorisinde ise üçüncü Turizm Fakültesi, ikinci Hukuk Fakültesi ile birinci İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine madalyaları ve kupaları protokol mensuplarınca takdim edildi.

AKÜ 2024 Bireysel Spor Oyunlarında ise badminton kadınlar kategorisinde; üçüncü Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Hurinur Candan, ikinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Şeyma Nur Bayezit, birinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Şerife Nur Tekin, masa tenisi erkekler kategorisinde; üçüncü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Çağrı Öney, ikinci Afyon Meslek Yüksekokulu öğrencisi İhsan Çetinkaya, birinci Veteriner Fakültesi öğrencisi Melih Burak Kibar, masa tenisi kadınlar kategorisinde ise üçüncü Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Zülal Altuntaş, İkinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Ravza Kaya ve birinci Emirdağ Meslek Yüksekokulu öğrencisi Selenay Yılmaz’a madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Bilinmeyen

AKÜFEST’in ilk gün  programı Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı serginin protokol mensuplarınca açılmasının ardından, AKÜFEST; TEKNOFEST Elektro Mobil, İHA, Roket, Çevre ve Enerji Teknolojileri, İnsanlık Yararına Teknoloji, Su Altı Araçları, Engelsiz Yaşam Yarışmaları Takımları, Blok Zincir, Uçan Araba ve Yapay Zeka, Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri Öğrenci Ürünleri Sergisinin Gezilmesi, Afyonkarahisar Valiliği (Visit Afyon ve Kadın Kültür Evleri) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Amirliği, AFAD, Kızılay ve Yeşilay stantlarının gezilmesi, Genç Ofis ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Sağlıklı Yaşam Parkuru etkinlikleri ile devam etti.

AKÜFEST’24 kapsamında Maarif Vakfı Akademik Faaliyetler ve Daire Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Elmas’ın “Yapay Zekayı Anlamak: Temellerden Eğitime Bir Yolculuk” konulu konferansına gerçekleştirildi.

AKÜFEST’24, 4-5-6 Haziran 2024 tarihlerindeki bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikler ve konserlerle devam edecek.

Editör: Kudret Kuş