Rektör Karakaş’ın açıklamaları şöyle: 

TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI BİR SORUN

Yerleştirme şöyle. Bütün Türkiye’nin yaşadığı sorunları bizde yaşıyoruz. Biri TM alanında diğeri sayısal puan tabalı bölümlerde sıkıntılar var. Ama iki ve üçüncü yerleştirmeler olacak. Özellikle üçüncü yerleştirmede barajlarda düşürülecek 10 puan. Biz üçüncü yerleştirmeden sonra yüzde 90’ın üzerine çıkarız diye ümit ediyoruz. Şu anda yüzde 68’lerde. Bu sadece buraya ilişkin değil Türkiye’de bir çok üniversitede bu sorun yaşanıyor. ÖSYM’de yayınladı bunu. 

ÖĞRENCİLERİN MOTİVASYONLARI BOZULDU

Pandemi döneminde öğrencilerin motivasyonları bozuldu. Yüksek puan alamadılar. En fazla tercih edilen bölüm hukuktur ilk defa hukuk bölümünün puanı düştü. Nedeni pandemi döneminde öğrencilerin motivasyonlarını kaybetmeleri. Prestijli bir çok bölümün puanları düştü. Pandemi ile böyle bir ilişkisi var. Arz talep ilişkisinede bağlı. Arzın talepten fazla olduğu yerler var. Bu bir türbülans. Hızlı üniversiteleşme neticesinde bunlar zamanla dengeye oturacak. 

ÜNİVERSİTELER TAŞRALAŞTI, AKÜ’NİN YÜZDE 60’I AFYONLU

Türkiye’de ki üniversiteleşmede üniversiteler taşralaştı. Eskiden bizim üniversitemizde Afyonlu öğrenci sayımız yüzde 10-15’di. Şimdi yüzde 60’lara çıktı. Bütün illerde bu böyle. Büyükşehirler hariç. Türkiye genelindeki gelişmeler bizleride etkiledi.