Belediye Meclisinde geçen ay alınan ücretsiz otopark konusu gündem oldu. 

Daha Pahalı Olması Gerekiyordu

Otoparkların ücretsiz olmasının esnafa zarar verdiğini söyleyen AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mahmut Emin Birliktir, “Daha pahalı olması gerekiyordu. Dışarıda gelen yabancı müşterilerimiz yer bulamıyor. Esnaf zarar ediyor. Ayrıca esnaf kendi ayağına kendisi sıkıyor. Getiriyor dükkanının önüne aracını koyuyor. Galericiler günlerce aracı caddeye koyuyor. Daha ötesini söyleyeyim, karavan koyuyorlar. Bu konu tekrar ele alınmalı. Esnaf bu konudan rahatsız. İsterseniz siz bir anket yaptırın”

Afyon’da kadınlar karabuğday unundan glutensiz ürün üretiyor Afyon’da kadınlar karabuğday unundan glutensiz ürün üretiyor

“3 Ayda Çözmemizi Bekliyorsunuz”

Bu konuşma üzerine yanıt veren Başkan Burcu Köksal, zamanla sistemin oturacağını söyleyerek, “Caddeler otoparklar vatandaşın. Bunun ücretlenmesi yasal bir zemin yok. Kaldı ki zamlanması gerektiğini savunuyorsunuz. Saygı duyuyorum. İnsanlar evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor. Biz burada zam yapılmasını doğru bulmuyoruz. Sokaklar caddeler bütün vatandaşların. Trafikle ilgili yıllardır çözülmeyen bir yol var. Biz göreve geleli 3 ay oldu 3 ayda çözmemizi bekliyorsunuz. Trafikle ilgili konunun uzmanlarından görüş alıyoruz. Afyon’da trafik konusunu nasıl rahatlatırız raporu hazırlanacak buraya gelecek. 

Ambaryolu’nun Tek Yön Olması Yanlış Diye Rapor Düzenlenmiş

Daha önce trafik birimimiz bir rapor hazırlamış, Ambaryolu tek yön olmasın demiş. Burada trafik aksayacak denilmiş. Her koşulda Ambaryolu’nda tek yön olması durumunda şehir içi trafikte aksamalar olacağı bilimsel olarak tespit edilmiş. Bu rapor edilmiş. Baştan verilen yanlış bir karar var. Bu yanlışın düzeltilmesi için şoförler odası, durak başkanları ile görüştüm. Hepsi düzeltilmesini istedi. Yetmedi bilimsel bir çalışma istedik. Trafiğin rahatlaması için çift yön olması noktasında rapor geldi. Komisyondan geçti. Ambaryolu’nu en az maliyetle çift yöne dönmesi için çalışma başlattık. Dik parktan vazgeçeceğiz, yan parka geçilecek. Galericiler konusunda zabıtamız denetimleri yapıyor. 

Akıllı Kavşak Uygulaması Afyon’da Yaygınlaşacak

Ceza konusuna gelince emniyetle görüştük. Bu konuda bayram öncesinde de destek istedik. Trafiğin denetimleri sıklaştırmasını istedik. Bu konuda hepimiz duyarlı olursak otoparklara bırakıp gitmezse zamanla her şey oturacaktır. Birde akıllı kavşak uygulaması var. Bunu Afyon’a yayabilirsek trafiği rahatlatacak bir uygulama. 

Whatsapp Image 2024 07 01 At 20.28.55

“Otoparkları Yapacağız, Ama Bu Tedbirlere Takılıyoruz”

Tasarruf tedbirleri gönderildi. Otoparkları yapacağız, ama bu tedbirlere takılıyoruz. Bu konuda sizlerde ön ayak olursanız bu yapmamız gereken binaları bunu yapalım. Otopark ihtiyacımız var. Kamyon Garajı ihtiyacımız var. Bunu yapmamız gerekiyor. En önemlisi şu anda halk otobüs ihtiyacımız var. Tasarruf tedbirleri genelgesinden muafiyet bekliyoruz. 

Muhabir: Esma Azbay