AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay Dombayovası ve Bayat Asarcık Göleti projelerinin 2022 yatırım planına alındığını duyurdu. 

40 milyon gelir artışı, bin 338 istihdam

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’e teşekkür ederek sözlerine başlayan Uluçay şöyle konuştu; Bu iki önemli yatırım Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize hayırlı olsun inşallah. Bu dev projelerle çiftçimiz kazanacak Afyonkarahisar kazanacak. Afyonkarahisar Dinar Karakuyu (Dombay) Pompaj Sulaması 1. Kısım işinin (1.100 ha) 200 000 000 TL bütçe ayrıldı. “Dombayovası Pompaj Sulaması Rehabilitasyonu Planlama Raporu kapsamında 27 m terfi ile 3.064 ha alanın damlama ve yağmurlama (borulu basınçlı sistem) olarak sulanması amaçlanıyor. 3 bin 64 hektar sulama alanına sahip “Dombayovası Pompaj Sulaması Yenileme Projesinin kapalı borulu sistem sulamaya döndürülmesi ile 40 milyon 125 bin TL (2021 yılı fiyatları) net gelir artışı, bin 338 kişilik de istihdam artışı sağlanacak.

Afyonkarahisar-Bayat Asarcık Göleti sulaması yenilemesi

Uluçay konuşmasında “Aynı şekilde Bayat Asarcık'ta da 1320 hektar arazinin sulanması için 2022 yılı Yatırım ve Uygulama Programı kapsamında ihale edilerek inşaat çalışmalarına başlanılacaktır. Afyonkarahisar da sadece iki proje için ayrılan bu dev bütçe bile bizlerin çiftçimize verdiğimiz önemi göstermektedir. Bizler laf siyaseti yapmıyoruz icraat siyaseti yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Onlar içki üretiyor, biz çiftçimiz için tarımsal proje üretiyoruz”

Uluçay, “Haberlerde hep beraber gördük. Afyonkarahisar da CHP’li arkadaşlarda kaçak içki üretme projeleri geliştiriyormuş. Ne diyelim her şey ayan beyan ortada, hemşerilerimizin gözü önünde oluyor. Herkes hedefleri doğrultusunda çalışıyor. Bizlerde çiftçilerimiz için projeler geliştiriyor ve projeleri hayata geçirmek için gayret gösteriyoruz” dedi.

“Patates üreticilerini mağdur edenler mi çiftçi dostu, milyonlarca yatırım yapan biz mi?”

Açıklamalarına devam eden Uluçay "Şimdi bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda Dinar da patates fiyatlarını artırmak için vekillerimizin girişimleriyle bazı kamu kurumları ilçelerimizdeki üreticilerden patates almış, fiyatlar yükselmişti. Tabi sözde çiftçi dostları anında açıklamalar yapmış, ‘kurumlar patates almayacaklar’ diyerek fiyatları düşürmeye çalışmıştı. Şimdi soruyorum sizlere patates tüccarlarının ekmeğine yağ sürmekle mi çiftçi dostu olunuyor, yoksa milyonlarca liralık yatırımla Bayat’a ve Dombayovasına kapalı sulama sistemi yapılarak mı çiftçi dostu olunuyor. Bunu Dinarlı çiftçilerimiz çok iyi görüyor. Bu yatırımların Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ederken başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı, Milletvekillerimiz Prof. Dr Veysel Eroğlu, Ali Özkaya'ya ve İbrahim Yurdunuseven’e emeklerinden ve katkılarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.