Gazeteci Nail Azbay’ın sorularını yanıtlayan Halil Ürün, programda konuyla ilgili şunları söyledi: 

DAVUROĞLU’NUN AÇIKLAMALARINA ÇOK ÜZÜLDÜM

Sayın Davutoğlu ile bizim bir hukukumuz vardı. Biz beraber çalıştık. Kelimenin tam anlamıyla çok üzüldüm, kahroldum. Sonra anlamaya çalıştım. Bugün 24 saati geçti. Hala tam konumlandırabilmiş  değilim. Benim söylediğim şey ortada. Ses kayıtları ortada. Ne söylediysem arkasındayım. Allah yüreğimi biliyor. Rakiplerimiz oy alacakları için Halil Ürün size it köpek dedi diyor. En yakın samimi arkadaşım diyor. Kendisine dedimki ben 1995’de sana para vermedim mi dedim. Bir iş yapıyordu camiadan bir arkadaş. Liste koymuşlar tarife bu diyorlardı. Mecburen veriyorduk. Ben buraya(Afyon Postası) geldim sen benden para istedin mi kardeşim. Ben sana para verdim mi hayır. Eskiden böyle değildi. Bir bedeli vardı böyle bir konuşmanın. 

ANITPARK’TA DAVUTOĞLU ÜZERİMDE LİNÇ EDİYOR, ZIRPLIYOR GİBİ HİSSETTİM 

Sayın Davutoğlu olayı tam anlamamış, kavramamış.  Birileri doldurmuş. Nasıl böyle bir cümle kurar. İsmail Abi o soruyu soruyor. Bugün kendisi ile görüştüm. Ben şok oldum dedi, böyle bir yanıt vereceğini beklemiyordum diyor. Tarihte böyle bir şey yok. Bugüne kadar ben kendisi hakkında bir şey söylemedim. Benimde bildiğim bir çok şey var. Ama sen bugün gelir Afyon’da beni ezersen, linç edersen hissettiğimi somut bir şekilde tarif etmem gerekirse kendimi Anıtpark meydanında halkın öndünde yatırılmış, üstümede Ahmet Davutoğlu çıkmış linç ediyor ve zıplıyor. Beni ezmekle sen Güney’den sen oy alamazsın. Bana vurmak sana ne kazandıracak. Ben ne yaptım. Vatanı satmadım. İhanet etmedim. Özür dilenecek ne yaptım? Kendimi linç edilmiş hissediyorum. Ben çok kırıldım.

LİSTEYE YAZDIĞI DÖNEMDE 3 AY 3 HAFTA GÖREV YAPTIM

4 Haziran’da listeye yazdığı seçimde görev yaptığım süre 3 ay 3 hafta. / Haziran -1 Kasım arası. Hiç bir faaliyet yapmadık. Kanun falan yapmadık. 1 Kasım’da zaten Davutoğlu yazmadı. Hiç faaliyet yapmadığım dönem için mi özür diliyorsun. Kaldıki ben o dönemde görevli milletvekiliydim.  O benim adımı listeye birinci sıraya yazmadan önce ben genel başkanım, başbakanım Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olduğu zaman genel başkan Ahmet Davutoğlu olsun diye yazdım. Yapılan kongrede oyumu verdim. Kendisini destekledim. Ben bundan pişman mıyım? Hayır. Özür diler miyim? Hayır. Çünkü doğru oydu. Ama bugün değişti.Zaman ve mekana göre durum değişir.