Afyonkarahisar Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Mahmut Emin Birliktir ile CHP’li Meclis Üyesi Mevlüt Varol arasında gerginlik yaşandı. Geçen ay gerçekleşen toplantıda salondan ayrılan Mahmut Emin Birliktir’in söz almasıyla başlayan gerginlik CHP’li Varol’un da söz almasıyla alevlendi.

-“Misafirim vardı, ondan ayrıldım”

Birliktir geçen ay toplantıdan ayrılması ile ilgili “Geçen ay meclis toplantısında biliyorsunuz ben kalktım, gittim. Bu hem meclis trafından hem de toplum tarafından yanlış anlaşıldı, ben de videoyu izleyince yanlış anladım. Aşağıdaki personel arkadaşlar gördü. Dışarıda çok önemli iki misafirim vardı, birebir oylamalar vardı. Orada çıkmam gerekiyordu fakat orada çıksam başka türlü anlaşılacaktı. Dolayısı ile bir sonraki maddede ben oyumu, rengimi söyledim. Arkadaşlara da çok ayıp oldu. Aşağıda 10-15 dakika belediyenin kafeteryasında bir çay içip çıkacağım. Mesele bundan ibarettir. Herhangi bir protesto amacıyla değildir o. Fakat bizim toplumumuz ilginç, basın mensuplarımız da ilginç hemen 15 dakika içerisinde sosyal medyaya düşürmüşler. İşin aslı budur.” şeklinde konuştu.

-“Suriyelilerin ülkemizi terk etmelerini isteyenlerin başındayım”

Suriyeliler ilgili fikrini beyan eden Birliktir “Bir de şu fikrimi üzerine basa basa söylemek istiyorum; ben de bütün herkes gibi Suriyelilerin ülkemizi terk etmelerini isteyenlerin başındayım. Bunu bir defa herkes böyle bilsin. Yalnız Sayın Kılıçdaroğlu da Sayın Özgür Özel de Sayın Cumhurbaşkanımıza bunların gitmesi için onurlu bir şekilde göndermek gerektiğini söylediler. Ben oraları çok iyi biliyorum, İdlib’i çok iyi biliyorum. Orada 30 bin lira bedelle bizim Türk askerinin harekat yaptığı bölgelerde evler yapılıyordu. Bu evlere yaklaşık 600 bin kişi geri döndü. Fakat 6 Şubat depremlerinden sonra devletimiz kendi şehirlerimize yöneldi. Oradaki çalışmayı durdurdular. Dolayısı ile bu mültecilerin oraya gönderilmesini onurlu bir şekilde yapılması gerektiğine inanıyorum. Benim itirazım onaydı. Dışarıdaki misafirlerim önemliydi.Dediğim gibi çıkıp gelecektim, yanlış anlaşıldı. Ben haddimi bilirim, siyaseti de. Ne başkana ne de meclise böyle bir saygısızlık yapmam. Meclisi germenin bir anlamı yok, benim amacım germek falan da değildi. Kesinlikle gitmeleri lazım ama devletimizin alt yapısını hazırlayıp öyle gitmeleri lazım. Kimse dananın altında buzağı aramasın. Seçilmiş başkanımızsınız, Afyon’un başkanısınız. Afyon için yapılacak her şeyde arkanızdayız ve yanınızdayız.” dedi.

Sözlerini bitiren Birliktir konuşmasının ardından “CHP’liler alkışlamadı yalnız” dedi.

-“Misafiriniz geldiyse beklesin, ayet ya da hadis değil bu”

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Varol ise “Ben alkışlamadım, nedenini söyleyeyim. Sizin Meclis’e bir özür borcunuz var. Meclis’ten özür dilemiyorsunuz, ‘üzgünüm, kırgınım, basın yanlış aktarmış’ diyorsunuz. Siz soruyu sordunuz medeni insan gibi, soruyu soran arkadaşımız ensar sorusunun cevabını alana kadar beklemesi lazımdı. Bu hem Sayın Başkan’a hem meclis üyelerine saygısızlıktır. Misafiriniz geldiyse kardeşim ayet, hadis değil ki bu misafiriniz bekleyebilir. Meclis toplantısından müsaade isteyip çıkabilirsiniz. Onun için alkışlamadım. Ensarı da ben çok güzel ifade ettim. Bu sığınmacılar konusu Türkiye’nin bir beka meselesidir ve en kısa zamanda onlara uygulanan soykırım gibi trenlere bindirip göndermek değil, onurluca göndermektir. Bütün partilerin ortak konusu olması lazım. Bunun için de hep beaber burada ne karar almamız gerekiyorsa oy birliği ile almamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

-“Bir bünyede hem sol hem sağ nasıl barınıyor?”

Varol’un sözlerine ise Birliktir “Ben Sayın Varol’un hiçbir konuşmasına katılmıyorum. Lafı eğip, bükmem. Benim huyumu herkes bilir. Dolayısı ile olayı götürmek gerekirse çok daha ileri götürürüm sayın Varol ile ilgili. Götürmek istemiyorum. Siz belediyede zabıta müdürlüğü yaparken o dönemim belediye başkanlarına gösterdiğiniz tavrı bu belediye başkanımıza göstermeyin. Korkmayın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yöneticileri ve Belediye Başkanımız seni Belediye Meclis Üyesi yazdılar, sildirdiniz. Dolayısı ile seni Şırnak’a falan tayin edemezler, müdürlükten falan da alamazlar. Bu belediye başkanına böyle davranmana gerek yok, meclis üyesisin. Sayın Varol sen Afyon Belediyesi’nde zabıta müdürlüğü yapıyorsun, Nuh Belediyesi’ne MHP’den Başkan oluyorsun, geliyorsun burada CHP’den Meclis Üyesi oluyorsun. Ben bir bünyede hem solun hem de sağın nasıl barındığını anlamış değilim.” şeklinde karşılık verdi.

-“Milliyetçiliği ayaklar altına alanlara laf ettirmem”

Varol ise bu sözler üzerine “Sayın Başkan çok iyi biliyor benim meclis üyeliğine nasıl girdiğimi. Nuhlular sitesine girdiğinizde neler yazdığımı da çok iyi biliyorsunuz. Sayın Başkan bana iki ay meclis üyeliği teklif etti. ‘Sayın Başkanım ben size isimler vereyim’ dedim. Verdim, yazdılar sağ olsun ve sonunda bana dedi ki ‘Başkanım ben sizi ülkücüleri temsilen alıyorum, davanızı değiştiresiniz diye değil’ dedi. Ülkücülük sadece MHP’de mi olur arkadaşlar veya sadece Zafer Partisi’nde mi olur veya sadece İYİ Parti’de mi olur? Ben sizin Doğru Yol’da başlayıp nereler gittiğinizi iyi biliyorum. Kırk hırsızız, birbirimizi biliriz, nerelerde siyaset yaptığınızı biliyoruz. ‘Ben ülkücü kimliğimle buradayım, ben ülkücü kimliğim ile CHP’nin meclis adayıyım’ dedim. Ben yenilgiyi sevmem, muhalefete meclis üyesi olmak istemem. Yazarsanız beni kontenjana yazın, kazanırsanız gireriz’ dedim. Burcu Köksal’ın Afyon’a hizmet edeceğine inandım, girdim. Ülkücü kimliğim ile buradayım. Tekrar söylüyorum, 55 yıllık ülkücü kimliğim ile buradayım ve ülkücü kimliğime laf ettirmem hele milliyetçiliği ayaklar altına alanlara hiç ettirmem” ifadelerini kullandı.

AK Partili Yurdunuseven: Cumhurbaşkanımız olmasa neler olabileceğini düşünemiyoruz AK Partili Yurdunuseven: Cumhurbaşkanımız olmasa neler olabileceğini düşünemiyoruz

Belediye Meclisi'nde mülkiyetleri Belediyeye ait Afyonkarahisar Merkez Orhangazi Mahallesinde 2853 Ada 4 Parsel üzerindeki Uydukent İş Merkezinde bulunan muhtelif vasıflara sahip 21 adet gayrimenkulün satışlarının yapılması, satış şartlarının ve muhammen bedellerinin tespiti için Belediye Encümenine yetki verilmesi talebi hakkında teklif oy birliği ile kabul edildi.

Editör: Kudret Kuş