Meryem Hanım KOSGEB’den 500 bin lira alarak kendi işini kurdu: Takı ve hediyelik eşya satıyor Meryem Hanım KOSGEB’den 500 bin lira alarak kendi işini kurdu: Takı ve hediyelik eşya satıyor

Afyon Postası’ndan Gazeteci Nail Azbay, Türkiye Büyük Millet Bahçesi’nde (TBMM) AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Oruçoğlu Yağ Fabrikası’nın satışı konusunda merak edilenleri yanıtlayan Özkaya, şunları söyledi:

Yemeklik Yağ Üretiminin Afyon’da Yapılması Bizi İlgilendiriyor

Afyon Oruçoğlu yağ fabrikası kendi içinde uzun süredir sıkıntıları olan bir fabrikaydı ve tarım kredi kooperatiflerimize biz daha önce tarım cezai yaptığımız yerleri verdirtmiştik. Orada ciddi bir yatırım yapmışlardı o yatırım devam etmeyince bize yeni yatırımlar yapmanız lazım diye her genel müdürümüzle konuşuyoruz. Bir et entegre tesisi kurmanız lazım sonra da bu yağ fabrikasını satın almanız lazım. Yağ fabrikası satın alma görüşmeleri yaptılar. Uzun süre kendi aralarında konuştular daha sonra ortaklar arasında itilaf olduğunu Dubai şirketinin Dubai’nin vatandaşı olan ortaklar arasında sorunlar olduğunu ve ancak icralık olduğunu ancak icradan alabileceklerini söylemişler. Bununla ilgili de konu icraya yansımış. Biz tabi o kısımları çok bilmiyoruz bizi de çok ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısmı bu fabrikanın Türk çiftçisinin kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından alınması ve gıda güvenliğimiz için çok önem arz eden yağ üretiminin sıvı yağ yemeklik yağ üretiminin Afyon’da yapılması bizi ilgilendiriyor. 

İhale Yapılıyor, 1 Saat Sonra İptal Davası Açılıyor

Tabi genel müdürlük ihaleye giriyor ihalede parasını yatırıyor. Parasını yatırdıktan 1 saat sonra ihalenin fesi davası açılıyor. Bu arada genel müdürlükteki arkadaşlar bizleri de aradılar böyle bir olayla karşı karşıya kaldık diye bizde ilgili arkadaşlarla konuştuk arkadaşlarla istişare ettik. Ortaklar arasında itilaf olabilir. O davalar devam etmeli onlar bizi ilgilendirmiyor. Bizim için yağ fabrikasının parasını veren aleni ihaleye çıkmış bütün milletin herkesin girdiği herkese açık olan bir ihalede tarım kredi kooperatifi almışsa ona kayyım teslim eder malı orası üretime devam etsin parasını mahkeme ödemez itilaf ne zaman çözüm verirse ortaklar arasında ki sıkıntı giderilir. 

Tehdit Doğru Değil

Birisini tehdit gibi söylemler asla doğru değil. Şunu ben özellikle hem kayyım arkadaşa hem diğerlerine belirttim. Bakın burada Afyon’un tesisi bir adım geri çekilip bakmamız lazım o gün 800 milyondu bugün 1 milyar üzerindeki yatırımı tarım krediyi biz zorlayarak bugüne getirmişiz. O para tarım kredinin parası orada durduğu sürece o tesis kapanıp işçilerin dışarı çıkarıldığı fabrika adeta çöp haline geldiğinde kimin faydasına? Dubai ve Ukraynalı’nın arasındaki kavganın bizimle ne ilgisi olabilir. Bize bu tesisin Afyona kazandırılması bu tesisin yaşaması Türk çiftçisinin ürettiği ayçiçeğinin tarım kredi kooperatifleri vasıtasıyla satın alınıp üretimin devam etmesi.  Bunun devam etmesi ve Türkiye’nin ilk 500’ündeki bu fabrikanın Afyonkarahisar’ın en büyük üretim tesisinin çalışmasıydı. Şükürler olsun o sorunlar çözülmüş ve şu an da devir testimi yapıldı geçenlerde biz onu paylaşmıştık. 

Afyonkarahisar’a Gelmesin Diye Çok Uğraşan Oldu 

Sayın genel müdürümüzle konuştuk. Bakım, onarım ve yenileme faaliyetleri devam ediyor. Yeni sezonla birlikte üretime başlayacak bu tesis Afyonkarahisar’a gelmesin diye o kadar çok uğraşan oldu o kadar çok engelleyen oldu ve Afyondan da epey engel olmak isteyen oldu. Şükürler olsun ki bunların hepsine rağmen tesisi Afyonkarahisar’a kazandırmış olduk. 

Kimin Ne Yazdığı Değil Bizim Ne Yaptığımız Önemli 

“Neden tehdit edildi gibi birçok söylem ortaya çıktı?” sorusuna yanıt veren Özkaya, “Onu ilgilenenine sormak lazım. Kim tehdit edilmiş niye tehdit edilmiş kimse ona sormak lazım. Sordum ben genel müdür beye bu konu nedir diye. Biz yaptığımız işin doğruluğuna inanıyoruz. Kimin ne yazdığı değil bizim ne yaptığımız önemli. Sonuçta devlete sayıştaya ve yahut tarım kredi müdürlüğüne, müfettişe, savcılığa her zaman hesap vermeye hazırız. Bir yanlışımız yok. Bu tesisin Afyonkarahisar’a kazandırılmasına mutluluk duyuyoruz.”

G S E T Reb E A A2Uv1

“Elbette ben aradım, Ben görüştüm”

Kamuoyunda konuşulan arama yapan AK Partili vekille ilgili, “İlk siz aradınız yani ilk siz görüştünüz” sorusuna yanıt veren Özkaya, “Elbette ben aradım. Ben görüştüm. Görüştüğümüzü ve yahut yaptığımız doğru işleri hayır “ben yapmadım” diyecek değiliz ben yaptığım her doğru işin arkasında olurum. Söylemekten da asla çekinmem” dedi. 

İşte O Özel Röportajın Videosu

Kaynak: Esma Azbay'ın Özel Haberi.