Afyonkarahisar’ın Anıtkaya Köyü'nde yarım asır önce unutulan bir gelenek, Ali Osman Sancak Hoca ile Muhtar Mehmet Ali Tetik’in gayretleriyle yeniden hayata döndü. Köy halkı, geçmişte yapılan sınır çizme denilen korunma duası uygulamasını tekrar canlandırmak için bir araya geldi.

Afyon’un meşhur kahvaltıcısı: Kiraz bahçeleri arasında herkesi şaşırtan mekan Afyon’un meşhur kahvaltıcısı: Kiraz bahçeleri arasında herkesi şaşırtan mekan

Hatim Ederek Köyün Sınırlarını Belirlediler

Geleneksel olarak yapılması düşünülen sınır çizme duası, köy arazisi hudutlarının belirlenmesi ve korunması amacıyla gerçekleştiriliyordu. Hafızlar Kuran'ı hatmederek köy arazisi hudutlarını dolaşıp belirli bir yerde buluşarak duasını ediyorlar. Bu etkinlikte köy halkından Mustafa Erdem ve Mustafa Önkal kılavuz olarak görev aldı ve köyün sınırı belirlendi.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 17.24.52

Geleneksel Hale Getirme İsteği

Eskiden sınır çizme duasının köy içinde huzur ve emniyetin sağlanması için de yapıldığı belirtiliyor. Köy halkı, bu etkinliği bir isim bularak her yıl tekrarlamak ve geleneksel hale getirmek istiyor. Sınır çizme etkinliği, Bödü Çeşmesi denilen bölgede çimlerin üzerinde kılınan öğle namazıyla son buldu. Bu yeniden canlandırılan gelenek, köy halkı arasında büyük bir memnuniyetle karşılandı ve gelecek yıllarda da devam ettirilmesi kararlaştırıldı. >>Nail Azbay'ın Haberi.