İlk anket çalışması “TBMM’de Afyon halkını en iyi hanki vekil temsil ediyor” diye sormuştuk. Sonuçlar Afyon Postası’nın canlı yayınında açıklandı.

Ali Osman Okşar programda özetle şunları söyledi: 

AK PARTİ YÜZDE 22’DE KALDI

AK Parti ya ankete girmek istemedi, yada koordine olamadı. Yada bilmiyor duymuyor. CHP bu olaya çalıştı. MHP tamamen koordineli. Yorumlarda bu eksende. Ali Özkaya üzerinde ilk başta güzel bir koordinasyon vardı. İlk gelen oylar Ali Özkaya’ya gelmişti. Daha sonra MHP ve CHP koordine oldu. Partisel baktığımızda AK Parti yüzde 22’ye tekabül ediyor. CHP yüzde 31. MHP yüzde 42. Yüzde 3 oranında Demokrat Parti.

Gazeteci Ertuğrul Sevim ise özetle şunları söyledi: 

VEYSEL EROĞLU BAKANKEN EN BAŞARILI BAKAN, VEKİLKEN EN BAŞARISIZ VEKİL

Bir ilde böyle bir olay oluyor. İl teşkilatı bunu duymuyorsa burada daha başka bir şey vardır. Ben en fazla şaşırtan Veysel Eroğlu’nun Ali Özkaya’dan daha az oranda kalması oldu. Bir insanın milletvekilliği performansı ile bakanlık performansı ayrı. Veysel Eroğlu bakanken Türkiye’nin en başarılı bakanlarındandı. Milletvekili olarakta Afyon’un en başarısız milletvekillerinden biri. Çünkü hiç bir topta yok. Bakan olursa iyi mücadele ediyor. Bakan olmazsa olaylara bir abi gibi dışarıdan bakıyor. Hala daha bakanlık beklentisi olan birisi. Bir kabine değişikliğinde geri gelebilir. Ali Özkaya ise orijinal bir milletvekili. Baştan beri milletvekili olmaya kafaya koymuş. İbrahim Yurdunuseven geride kalıyor. Üç aktörün birlikte yükselmesi çok zor. Bu kolay bir şey değil. 

BİLİNÇSİZ YAPTILARSA GAFLET, BİLİNÇLİ YAPTILARSA İHANET

Ama bence insanların Afyon’a yaptığı hizmetlerden dolayı yüzde 10’un üzerinde bir destek bekliyordum. Şuhut organize olsun bu orana ulaşılırdı. Sanırım il teşkilatı bu olayın ciddiyetine varamamışlar sanırım. Yeni atandıkları için olabilir. İlinizde bir medya kuruluşu, Afyon Postası gibi her sese yer veren saygın bir mecra. Bunu Afyon Valisi olsun röportaj yapılan herkes söylüyor. Böyle bir yerin yaptığı ankete katılmamak, yada organize olmamak, bilinçsiz yapıldıysa gaflettir. Bilinçli yapıldıysa ihanettir. Bunun bir açıklaması yok. AK Parti’nin tüm milletvekillerinin oranı CHP kadar değil.   

MEHMET TAYTAK’TAN ÖNCEKİ VEKİLLER BU ANKETTE BİRİNCİ OLAMAZDI

MHP’nin özel bir durumu var. Bundan önceki 3-4 milletvekilini böyle bir ankette birinci çıkaramazdı. Taytak’ı teşkilatlar çok seviyor. Teşkilatlar uzun yıllardır sahipsiz kaldığını düşünüyor. Kendilerine bir abilik yaptığı için, Mehmet Taytak bir yerde adaysa gitmiştir oradaki gençler annelerinin babalarının telefonundanda oy vermiştir. 

Çünkü uzun yıllardır MHP’nin özlemini çektiği bize çok bakmayan milletvekilleri gördük diyorlardı. Mehmet Taytak hiç beklemedikleri kadar onlara yakın geldi. Belediyeler olsun, Mehmet Taytak’a sahip çıkma gibi bir eğilime girdi. MHP’nin son 3-4 milletvekili bu ankette birinci olamazdı. MHP teşkilatlarının gücü bir milletvekilini birinci yapmaya yeter. Ama hiç bir milletvekili için bunu organize yapmazlardı. Bu organizasyon doğal gelmiştir. Bunun içinde Dinar’dan da Şuhut’tan da oy vardır. Ben yüksek oy olacağımı tahmin ediyordum. 

MEHMET TAYTAK, BURCU KÖKSAL’IN HIZINI KESTİ

Mehmet Taytak geldikten sonra Burcu Hanım’ın hızıda kesildi. Burcu Hanım tek başına götürüyordu. Taytak olmasaydı Burcu Hanım kesin birinci çıkardı. İktidar vekilleri için şunu söyleyebiliriz. Bir işletmede bir işi 3 kişiye böl hiç bir iş üremez. İş ortada kalır. Bir kişi olduğu zaman tamam ben bunu yapacağım der. İki kişi olduğunda diğeri yapsın der. 3 kişi olunca biri ben kıdemliyim diğeri der çömez yapsın der, diğeri valla ben yeniyim der. Afyon’un meseleleri ortada kalmış.

İBRAHİM YURDUNUSEVEN BUNUN FATURASINI İLK SEÇİMDE ÖDER

İbrahim Bey bunun faturasını ilk seçimde öder. Bu anketten dolayı demiyorum. Bu imaj gerçek bir imajsa bunu ilk seçimde öder. Seçimde listeye almazlar. Bunu dostane söylüyorum. Kendisini çokta seviyorum. Ben bir dönem milletvekili olayım bırakayım derse çok yanlış yapar. Afyon merkezi temsil ediyor. En fazla oy oranının olduğu yer burası. Veysel Bey birdahaki sefere muhtemelen aday olmayacak. Kamuoyunda kendisinin karşılık bulması lazım. İyi bir hukukçu. İl Başkanlığı yapmış birisi. Hiç bir topa girmeyim derse bunun faturasını öder. Bu anketi doğru kabul ederek biraz kendine çeki düzen vermesi lazım. 

AK PARTİLİ VEKİLLER İMARET CAMİİ’NDEN EZAN OKUYUP GİDİYORLAR

Sayın Vekiller geliyor. İmaret Camisinden ezan okuyup gidiyorlar. Eskiden Afyon küçüktü. İmaret Camii’nden okunan ezanı herkes duyardı. Şimdi bir sürü mahalle var. Gürültü var. Evlerde pvc pencere var. Minareden okunan ezan pek duyulmuyor. Bunlar ezan okuyorlar bizi Afyon durdu deyip gidiyorlar. Burda ezan okuyacaksınız, Dinar’da, Emirdağ’da okuyacaksınız. Artık Afyon Postası’nı da dikkate almalısınız. Başka bir medya kuruluşunuda dikkate alacaksınız. Sadece bir televizyona çıkarak imajı kurtaramazsınız. 

GÜLTEKİN UYSAL BURCU HANIMA BOMBOŞ BİR ALAN BIRAKTI

Gültekin Uysal, Afyon’dan seçildi. Bu çok değerli. Afyon’da DP’nin oy oranı. İYİ Parti’ye göre azdı. Bastırdı ve buradan seçildi. Kendisinin buraya bir yatırım yapması lazım. Fakat kendisi Afyon Milletvekiliyim gibi değilde ben genel başkanım gibi duruyor. Çoğu topa girmiyor. Kendisini diğer vekillerle eş görmüyor. Ben genel başkanım diyor. Böyle bir seviye yok. Netice itibariyle senin partin yüzde 1’lerde. Diğerleri daha büyük oy oranına sahip partilerin vekilleri. Gültekin Uysal, madem ilinden vekil oldun ya hatırı sayılır ya bir muhalefet et. Gülketin Uysal, Burcu Hanım’a bomboş bir alan bırakıyor. Afyon’un muhalefeti ile ilgili Gültekin Uysal hiç yok. Ama televizyonlarda Kılıçdaroğlu ile Mansur Yavaş ile birlikte gündeme oturuyor. Fakat vatandaş siz orada durursanız bir vekil arayacak. Benim sorunumu taşıyacak kim diye bakacak. 

EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA İYİ PARTİLİLER UĞRADI

İYİ Parti yarın bu birinci sırayı Demokrat Parti yada Saadet Partisi’ne bırakmaz. Burada ben olacağım diyecek. İYİ Parti bir milletvekili arayışı içerisinde. Şimdi bir milletvekili seçtiler, ortada yok. En büyük hal kırıklığına uğrayan İYİ Parti’dir. Kazanırken mağlup oldular. 

GÜLTEKİN UYSAL BAŞKA BİR İLDEN VEKİL ADAYI OLABİLİR

Gültekin Uysal bu ittifakta kalsa bile artık Afyon’dan değil başka bir ilden aday olabilir. Afyon’un sorunlarını Türkiye’nin sorunları ile taşıyabilseydi bence daha başarılı bir siyaset yapabilirdi. Ama o bunu tercih etmedi.