Afyon Valiliği’nden flaş uyarı: Öğlen saatlerinde geliyor Afyon Valiliği’nden flaş uyarı: Öğlen saatlerinde geliyor

Vatandaşlar, cep telefonlarıyla kayda aldıkları göktaşının hareketini büyük ilgiyle izledi. Şehir merkezleri ve ilçelerinde cep telefonlarıyla görüntülenen ışık hüzmesi, heyecan yarattı. Vatandaşların merakla takip ettiği ışık hüzmesi, bir süre sonra gözden kayboldu.

Görüntüler Karşıyaka Mahallesi'nden

Afyon Postası’na çektiği görüntüyü ulaştıran bir vatandaş, göktaşını Karşıyaka Mahallesi’nden çektiğini belirtti. O anları kayda alan vatandaşlar, göktaşının büyüleyici ışık hüzmesini büyük ilgiyle izledi.

Ekran Resmi 2024 07 06 12.18.02

Diğer Şehirlerde de Görüldü

Öte yandan, Ankara ve İstanbul semalarında da göktaşı görüldüğü öğrenildi. Göktaşının geniş bir bölgede izlenmesi, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

Heyecana neden olan göktaşına ilişkin TUA'dan açıklama

Birçok ilden görülen ve heyecana neden olan göktaşına ilişkin ilk resmi açıklama Türkiye Uzay Ajansı'ndan (TUA) geldi. TUA'nın X hesabından yapılan paylaşımda meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık gösterdiği belirtilerek söz konusu etkenlere ilişkin bilgi verildi. TUA'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu. Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."

Kaynak: Betül Çiloğlu