Afyonkarahisar Valiliği, Teknofest 2024 finallerinde 3 Türkiye derecesi elde eden Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, öğretmenleri ve idarecileri için tebrik mesajı yayımladı. Valilik açıklamasında, "2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri yarışması ile 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişiklikleri Araştırma Projeleri yarışmasında Türkiye 1.’liği, 2.’liği ve 3.’lüğü elde eden Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve idarecilerimizi tebrik ediyoruz" denildi.

Belediye Başkanı açıkladı: Afyon’daki Gurbetçi Festivali için Ne Kadar Harcama Yapılacak? Belediye Başkanı açıkladı: Afyon’daki Gurbetçi Festivali için Ne Kadar Harcama Yapılacak?

Dereceye Giren Takımlar ve Projeler 

Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, farklı kategorilerde önemli başarılar elde etti:

  • Kutup Araştırma Projeleri Yarışması: Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi'nin "Kutup Çizgisi Takımı", Sosyal ve Beşeri Bilimler Kategorisinde Türkiye 1.'ncisi oldu.
  • İklim Değişiklikleri Araştırma Projeleri Yarışması: Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi'nin "VR Laboratorians Takımı", Toplumsal Farkındalık Kategorisinde Türkiye 2.'ncisi oldu.
  • Sürdürülebilirlik ve Refah Kategorisi: Aynı yarışmada Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi'nin "Star-Gıda Takımı", Türkiye 3.'cüsü oldu.

Geleceğin Bilim İnsanları

Bu başarı, Afyonkarahisar’ın eğitim alanında gösterdiği çabaların bir meyvesi olarak görülüyor. Valilik, bu tür başarıların devam etmesi için desteklerinin süreceğini belirtti.Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi'nin bu büyük başarısı, Afyonkarahisar’ın bilim ve eğitimdeki yükselen potansiyelini gözler önüne serdi. Öğrenciler, öğretmenler ve idareciler, bölgenin gurur kaynağı oldu.

Kaynak: Hanım Sündük