Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük mutasavvıf Sultan Divani'yi Anma ve Geleneksel 40 Hatimli Şifalı Aşure Günü etkinlikleri 19 Ağustos Perşembe günü başlıyor.40 kazanda 40 hatimli 40 hafızlı şifalı aşure 37 cami ve Kur'an Kursunda dağıtılacak.

KAZANLARDA BEREKET VE KARDEŞLİK KARILACAK

Afyonkarahisar Mevlevihanesi (Mevlevi Camii) bahçesinde 19 Ağustos Perşembe günü ikindi namazının ardından okunacak aşure duası ile başlayacak etkinlikler, 20 Ağustos Cuma günü Cuma namazından sonra Mevlevi/Türbe Camii başta olmak üzere ilimizin birçok noktasında şifalı aşûre dağıtımıyla devam edecek. Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımının da gösterileriyle renk katacağı etkinliklerde, 40 kazanda kaynayacak bolluk ve bereketim simgesi 40 hafız tarafından okunacak dualı aşureler, şehrimizin 37 farklı cami ve Kur'an Kursunda vatandaşlarımıza ikram edilecek.  

TÜM HALKIMIZ GÖNÜL SOFRAMIZA DAVETLİDİR

Anadolu'da hâlen önemsenen aşûre pişirme geleneği, Mevlevîhânelerde de özenle icrâ edilmiş ve 16. yüzyılda Afyonkarahisar Mevlevîhânesi'nde (Sultan Dîvânî zamanında) daha renkli törensel bir hüviyet kazanmıştır. Mevlevîhâne bahçesine kurulan kazanlarda, dervişlerin aşûre karması çok ilgi görmüş ve bu gelenek, diğer mevlevîhânelere de taşınmıştır. Bütün bilim adamlarının da kabul ettiği gibi Konya Mevlevîhânesi'nden sonra en önemli Mevlevîhâne olan Afyonkarahisar Mevlevîhânesi'nde, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından devam ettirilen bu geleneğe tüm halkımız davetlidir. "40 Hatimli Şifalı Aşûre" ismiyle halk ile buluşacak olan etkinliklerde tüm halkımız gönül soframıza davetlidir.