Afyonkarahisar’da tulumba tatlısı nereden alınır? İşte bu sorunun yanıtını Lezzet Postası adına sizler için araştırdık. Araştırmamızı yaparken üretilen tulumba tatlısının tamamen günlük üretim olmasına, glukoz kullanılmamasına, mideyi yakmamasına dikkat ettik. Bu tarifi uyguladığımızda karşımıza bu işe yıllarını veren Melike Usta çıktı. Melike Usta 30 yıldır Afyon’un yöresel lezzetleri olan bükme, ağzı açık gibi lezzetleri ile tanınan Afyon Börek işletmesinin sahibi. Bu alandaki tecrübesini tatlı alanınada taşımak istemiş Melike Usta.
SINIRLI ÜRETİM VAR!
Ambaryolu’nda Kadınana Caddesi’nde üretim yapan Melike Usta, günlük taze tulumba tatlısı üretiyor. Sınırlı miktarda günlük sıcak ve taze bir üretim yaptığının altını çiziyor Melike Usta… Bizde ürün bittimi “bitti” diyoruz diyerek tulumba tatlısı sevenlere acele edin mesajı veriyor. 
TAMAMEN DOĞAL BİR ÜRETİM SÜRECİ VAR
Afyon Postası’na konuşan Melike Usta, ürettiği tulumbanın özelliklerini şu sözlerle anlattı: “Bizim tulumbanın en büyük özelliği günlük ve hafif olmasıdır. Tulumbayı günlük olarak satarız, ertesi güne bırakmayız. Sınırlı miktarda üretiyoruz. Ürün bittimi bitti deriz. Kesinlikle glikoz kullanmıyoruz. Tamamen şeker pancarından elde edilen şekerle üretim yapıyoruz.  Glikoz kullanırsanız o tulumba üç gün bozulmaz. Eğer yediğiniz tulumba midenizi yakıyorsa onda glikoz kullanılmıştır. Bir de fiyatımız çok uygundur. Mecbur kalmadıkça da zam yapmıyoruz. Tulumba tatlısı dışında lokma, irmik helvası, ramazanda özel güllaç gibi şekerli tatlı çeşitlerimizde işletmemiz bünyesinde bulunmaktadır. ” dedi

AFYON BÖREK'E NASIL ULAŞIRIM?
ADRES: Abmaryolu No:37/B Kadınana Caddesi
TELEFON: 0272 2120558