LGS'de 36 Bilfenli Türkiye birincisi oldu LGS'de 36 Bilfenli Türkiye birincisi oldu

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Müdür Ömer Peker'in önderliğinde, sağlıkta yapay zeka ve derin öğrenme projesini hayata geçirdi. Bu kapsamda, okulda sağlık öğrencilerine yönelik son teknolojik donatımların bulunduğu bir atölye kuruldu. Öğrenciler, C/C++, CNN, Python, Recurrent Neural Networks (RNN), radyoloji ve tıbbi görüntüleme gibi konularda kurslar aldılar.

TEKNOFEST ve TÜBİTAK Başarıları

2024 yılında TEKNOFEST Sağlıkta Yapay Zeka Yarışmalarına, Okul Müdürü Ömer Peker ve Müdür Yardımcısı Özlem Kahraman’ın danışmanlık yaptığı iki projeyle katılmaya hak kazandılar. Ayrıca, daha önceki yıllarda TÜBİTAK'a sunulan projede, beyin sinyallerinden elde edilen verilerle düşünce kontrollü cihazlar geliştirdiler. Bu projeler, konuşma yetisini kaybetmiş hastalar için büyük kolaylıklar sağlayacak.

305877038 469670118507559 1846996867916657546 N

Uluslararası İşbirlikleri ve Eğitim Fırsatları

Projeye, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Hollanda Tilburg Üniversitesi ve ülkemizden birçok bilim insanı katılım sağladı. Ömer Peker’in liderliğinde, Atatürk MTAL öğrencileri ve öğretmenleri yurt dışında eğitim alma fırsatı buldu. Bu sayede, Atatürk MTAL, LGS’de ilde en yüksek puanla öğrenci alan meslek okulu haline geldi. Yapılan anlaşmalarla her yıl onlarca öğrenci yurt dışında eğitim alıyor.

Whatsapp Image 2024 06 18 At 18.09.56

Geleceğin Mesleği: Sağlık Bakım Teknisyenliği

MIT Üniversitesi'nin çalışmalarıyla geleceğin en önemli beş mesleğinden biri olarak öngörülen yapay zeka ve derin öğrenme tabanlı sağlık bakım teknisyenliği, Atatürk MTAL’de kurulan atölye ile ilimiz ve ülkemiz için mesleki eğitim açısından önemli bir katma değer sağladı. Okul tarafından hazırlanan "Yapay Zeka ve Derin Öğrenme Tabanlı Sağlık Bakım Teknisyenliği" adlı dijital kitap yayımlandı.

Muhabir: Hanım Sündük'ün Haberi.