Afyonkarahisar Valiliği koordinesinde Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle Çay ilçesinde kurulacak olan Tarıma Dayalı Jeotermal Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) için yer seçimi kararlaştırıldı. 

Jeotermal Seracılık OSB için Çay İlçesi Kadı Köyü Seçildi

Afyonkarahisar’ın doğal kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, tarımsal rekolte payının arttırılması, çevresel etkilerin yönetimi ve yeni istihdam olanakları oluşturmak amacıyla Çay İlçesi Kadıköy’de bulunan 2 bin 900 dekarlık alanda; Tarıma Dayalı Jeotermal Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (TDİOSB) kurulması için çalışmalar hızla sürüyor.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 11.04.31

Yer Seçimi Ve Kesinleştirme Toplantısı Yapıldı

Kurumların görüşlerinin alınması sonrası Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz başkanlığında Vali Yardımcısı V. Harun Reşit Han, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ve kurum temsilcilerinin katılımı ile yer seçimi ve kesinleştirme toplantısı gerçekleştirildi. 

2 ila 3 aylık süreçte Müteşebbis Heyeti Netleşecek

Jeotermal Isıtmalı Seracılık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması planlanan 2 bin 900 dekarlık alana dair ilgili tüm yetkililerin görüşlerinin alındığı toplantıda, organize sanayi bölgesinin belirlenen mevcut alanda kurulması kararı alındı. Yasal prosedürler ve detay çalışmaların tamamlanmasının ardından yaklaşık 2 ila 3 aylık süreçte Müteşebbis Heyeti çalışmalarının başlaması planlanıyor. 

2 Bin 500 Kişilik İstihdam Hedefi

Tarıma Dayalı Jeotermal Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin üretime geçmesi ile Afyonkarahisar’ın 2 bin 400 dekarlık sera alanı 4 bin 400 dekara yükselmiş olacak. Ayrıca yaklaşık 2 bin 500 kişilik istihdam öngörülüyor. 

Yurtiçi Kargo'da organizasyon değişikliği Yurtiçi Kargo'da organizasyon değişikliği

Muhabir: Kudret Kuş’un Haberi.