Ekipler özellikle gıda maddeleri satan işyerleri üzerinde sıkı denetimler gerçekleştiriyor ve vatandaşlara bozuk ve miadı dolmuş gıda maddeleri satılmaması için çaba gösteriliyor. Bayram boyunca olası su, yol ve kanalizasyon arızaları için uzman ekipler bulundurulacak. İtfaiye servisi de her türlü yangın ve doğal felakete karşı görev başında olacak. Bayram süresince Temizlik İşleri Müdürlüğü de tedbirler alarak temizliğin devamlılığını sağlayacak.

Uygun olmayan şekilde kesim yapanlar tespit edilecek

Kurban kesim belgesi olmayan ve usulüne uygun olmayan şekilde kesim yapacak kişiler tespit edilerek gerekli işlemler yapılacak. Vatandaşlarımız ALO ZABITA 153 veya diğer ilgili numaraları arayarak bildirebilecek.Kurban Bayramı nedeni ile Bayram öncesi ve Bayram süresince Belediyemizce gerekli tüm önlemler alınmıştır. Bu nedenle Bayram süresince yeterli miktarda görevli ekipmanlar bulundurulacaktır.

Bayram boyunca uzman kadro hazır olacak

Muhtemel olabilecek su, yol ve kanalizasyon arızalarının tamiri ve giderilmesi bakımından Bayram süresince uzman kadro bulundurulacaktır. Çıkabilecek her türlü yangın ve doğal felaketlere karşı itfaiye servisi görev başında olacaktır. Bayram öncesi ve Bayram süresinde Zabıta Müdürlüğünde izinler kaldırılarak günün 24.00 saatinde görevlerini aralıksız sürdüreceklerdir.Bunun yanında temizliğin aksamaması için Temizlik İşleri Müdürlüğümüzce tedbirler alınmıştır.Bayram öncesinde özellikle yiyecek, içecek satan işyerleri üzerinde kontroller yoğunlaştırılmıştır. Vatandaşlarımıza bozuk ve miadı dolmuş gıda maddeleri satılmaması ve yedirilmemesi için sıhhi işyerlerine gerekli kontroller yapılmaktadır. Ayrıca 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Yasası gereğince herkesin bütçesine göre alışverişin sağlanması bakımından satışa arz edilen malların üzerlerine etiket takılması sağlanmaktadır.

Alışverişlerinin genelde yoğunluğunun semt pazarlarında olması bakımından semt pazarında tedbirler alındı. Bayram öncesini fırsat bilerek ana caddeler ve ara sokaklarda işportacılık yapan seyyarlar semt pazarına gönderilecektir. Şehirlerarası otogarda da ulaşımın düzenli ve tertipli olması için gerekli tüm tedbirler alındı. Yine şehir içi ulaşımın düzenli yapılabilmesi için Halk otobüsleri ve şehir içi dolmuşlar bilgilendirilerek tedbirler alındı. Vatandaşların ekmek sıkıntısı çekmemesi için Bayram süresince her gün ekmek çıkacak. Kurban öncesi kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları ve kurban hizmetleri komisyonunca alınan kararlar doğrultusunda belirtilen kurbanlık hayvan satış yerlerinde (hayvan pazarında) alım ve satımların yapılmasına; kurbanların Belediye Veteriner hekimi ve Zabıta ekiplerince işbirliği ile koordinasyon sağlanarak denetleme ve kontrolü sürekli yapılacak. Kurban kesim yerlerinde sağlık kurallarına, sağlıklı şartlar ve dini kurallara azami ölçüde uyulacak. Kurban Hizmetleri Komisyonunca belirlenen yerler dışında, uygun olmayan cadde ve sokak gibi yerlerde kesim yapanlar, Belediye Zabıtasınca tespit edilerek, İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne bildirilecek ve 2872 Sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri gereğince ceza uygulanacak.

Kurban Kesim yerleri olarak;

1-     Hamidiye Semt pazarı     

2-     Harb-iş Semt pazarı          

3-     Fuar alanı Semt pazarı     

4-     Çavuşbaş Semt pazarı      

5-     Sahipata Semt pazarı        

6-     Uydukent Semt pazarı        

7-     Karşıyaka Semt pazarı       

8-     Fatih Semt Pazarı               

9-     Hasım Bozca Uydukent Semt Pazarı         

Afyon’da hava nasıl olacak Afyon’da hava nasıl olacak

10-   Kasaplar İçi   

11-   Çavdar Et ve Et Ürünleri                                                   

12-   Özel Et Kombinaları                                                                                   

 13-   Af-Talha Et Hayvancılık

 14-   Coşkun Besicilik

 15-   Efendioğlu Et ve Et Ürünleri

16-   Fatih Mühsürler  İşletmesi

17-   Göbekli Kardeşler Et ve Et Ürünleri

18-   Karahisar Et ve Et Ürünleri

19-   Özerler Entegre Et Tesisleri

20-   Postalcıoğlu Et ve Et Ürünleri

21-   Alp Entegre Et ve Et Ürünleri

Kurban kesim belgesi olmayan ve usulüne uygun olmayan şekilde kesim yapanlar  Belediye zabıtasınca tespit edilerek, İl Çevre ve Orman ve İl Tarım  Müdürlüklerine bildirilecek ve 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre işlem yapılacak. Kurban Bayramı süresince kurban atıkları kontrol edilip en kısa sürede kaldırılarak çevreyi rahatsız etmeleri önlenecek.

Editör: Kudret Kuş