Afyonkarahisar’ın Anıtkaya Köyü’nde bulunan yaklaşık 900 bin metrekarelik hazine arazisi 13 yıl önce Amerikalı bir firmaya yaklaşık 10 bin büyükbaş hayvan yetiştirme vaadi ile 49 yıllığına kiralandı. Söz konusu alan içerisinde kalan köy halkına ait 16 ağıl kapandı daha doğrusu kapanmak zorunda kaldı. Firma kiraladığı alana tel çekince ağıllar bu alan içerisinde kaldı. Zaman içerisinde kullanılmayan bu ağıllar şimdilerde yıkılmaya başlandı. Bugün bir Türk firmasına geçen alana 13 yıldır bir tek hayvan getirilmediğini söyleyen köy halkı, 16 ağılın ekmeğine ‘kan doğrandığını’ söylüyor. Her ağılda 300-500 koyun yetiştirildiğini söyleyen köy halkı, 13 yıldır boş kalan bu yer yüzünden köydeki koyun yetiştiriciliğinin bitmek üzere olduğunu anlatıyor. Halk, “buraya hayvan gelmeyecekse bize verin, biz yeniden hayvancılık yapalım” diyor. Köy halkı Afyon Postası’ndan Gazeteci Nail Azbay’a konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 22.47.01

“Hayvancılık yapacağız diyerek 16 ağılı kapattılar, her ağılda 300-500 hayvan vardı”

Köy halkından Abdullah Sağlam şunları söyledi:  Burada 16 tane ağıl vardı. Bu adam geldi 16 ağılın ekmeğine kan doğradı gitti. 13 senedir ne mal geldi ne maşat geldi. Hayvancılık yapacağız diyerek buraları bizden aldılar. 16 ağılın her birinde 300-500 hayvan vardı. 16 tane ağıldan 10’ar kişi ekmek yese 160 kişi eder. 13 senedir ekmek yiyen yok. Bir tane bekçi tuttu başka bir şey yok. Bizi burada kovaladılar, hayvanda getirmediler. Bize dedelerimizden geldi bu ağıllar. 

AK Partili Özkaya: Afyon'a yapılan ve yapılacak olanları izliyoruz AK Partili Özkaya: Afyon'a yapılan ve yapılacak olanları izliyoruz

“10 bin hayvan gelecek dediler, bir tanede hayvan gelmedi”

Bir Amerikalı dediler, bir yerli dediler… Tel örgüyü çekti ne mal var ne başka başka bir şey… Biz mağdur duruma düştük. 16 tane ağıl burada olmuş olsaydı et, süt alanında devletimize katkımız olurdu. Et kaç para oldu? Hayvan çok olsa et bol olur fiyat ucuz olur. 10 bin hayvan gelecek dediler, bir tanede hayvan gelmedi. 

“Benim 700 hayvanım var, burası bizde olsa 1500 hayvan yapardım”

Bize satsınlar burayı. Ondan daha fazla para verip burayı almaya hazırız. Hayvancılığı yapacak kişiler biziz. 700 hayvan var elimde dağda derede tepede duruyor. Kuru yerim yok, yapamıyorum. Buradaki ağılım bende olsa 1500 hayvan edecektim. Ya mal getirsin ya biz alalım burayı. Devleti soyuyorlar. Bu hem devlete hem millete zarar.

“16 tane hayvan üreticisinin ekmeğine kan doğradılar”

Hayvan getireceğiz diye buraları aldı ya acaba kafasını nasıl yastığa koyup uyuyor bu adam. 16 tane hayvan üreticisinin ekmeğine kan doğradı bu adam. Devlet o adama 1000’e verdiyse biz 5 bin öderiz. Biz bu işi daha iyi yaparız. Su var, elektrik var ot var. Ama hayvan nerede? 

“Hayali ticaret yapıp kulak küpesinden devleti dolandırdılar”

Köy halkından Bünyamin Kırbaç ise burada devletin dolandırıldığını öne sürerek, “2010-2011 yılında Amerikalı bir firmaya burası kiraya verildi. Ham toprak olan burası 867 bin metrekare. Burayı dana besleyeceğiz, 7 bin hayvan getireceğiz, devlete faydalı olacağız diyerek teminatta bulundular. Bu teminata uymadılar. Buraya 13 yıldır sadece 99 hayvan getirmişler. Senesini hatırlamıyorum ama bu hayvanları İstanbullu bir firma kesim yaptı ondan sonra burası boşa çıktı. Ben Milli Emlak’a gittim, görüştüm. Buranın şahsi sorumlusu Ahmet Saylık’tır. Kimse maliyeyi hazineyi emrine alamaz. Milletvekillerimize sesleniyoruz, burayı ya Anıtkaya halkına verin ya da iş yapacak birine verin. 13 yılda burada giren çıkan hayvan sayısı sadece 99. Hayali ticaret yapıp kulak küpesinden devleti dolandırdılar” dedi. 

Whatsapp Image 2024 05 29 At 22.47.01 2

“Hayvancılık burası yüzünden köyümüzde azaldı”

Köy halkından Ümit Kopan isimli vatandaş ise ellerinden alınan bu bölgeden sonra hayvancılığın köyde giderek azaldığına dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Söylenecek çok söz var. Bizim de burada ağılımız var. 16 küçükbaş hayvan üreticisini mahvettiler. Bir tane tel çektiler, bizi mahvettiler. Hayvancılık burası yüzünden köyümüzde azaldı. 16 ağıl yıkıldı, burada 16 üretici yerine 7’ye düştü. Bu ağılı yapmak için şu anda taş ustasını bulamayız”

Whatsapp Image 2024 05 29 At 22.47.00

“Bu köyde eskiden 50 sürü koyun çıkardı, şimdi 10 sürüye düştü”

Ahmet Özen isimli vatandaş ise Anıtkaya Köyü’nde eskiden 300-500 koyunun yer aldığı 50 sürünün olduğunu ancak bu 16 ağılın kapanmasından sonra bu sürü sayısının 10’lara düştüğünü söyledi. Özen, şöyle konuştu: “Bu ağılların her birinden 300-500 koyun çıkardı. Bu ağıllar sayesinde 200-300 kişi ekmeğini kazanıyordu. Bir tane çoban tutuyorlardı herkes kendi kendine geçiniyor. 13 yıldır buralar boş, şeytan bile gelmiyor. Buraya hayvan geldiğini ben ne duydum ne gördüm. Bu köyde eskiden 50 sürü koyun çıkardı, şimdi 10 sürüye düştü. Neden işte bu yüzden. Her sürüde 300-500 koyun olurdu. Hayvancılık bitti. Eskiden kadınlar süt sağardı, peynir yoğurt ederdi şimdi kadınlarda süt sağmıyor. Mal yok neyi sağacaklar? Beni mi sağacaklar?”

Whatsapp Image 2024 05 29 At 22.46.59

Firma Sahibi Konuştu: Eylül’e kadar Uruguay’dan 1500 hayvan geliyor, buranın tapusu bizde

Söz konusu alanın şu anki sahibi olan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Saylık, konuyla ilgili konuşarak, alanın  tapusunun kendilerinde olduğunu, Eylül ayına kadar en az Uruguay’dan 1500 hayvan getireceklerini söyledi. Saylık’ın açıklamaları şöyle: “Bizim geçmişte yabancı ortağımız vardı. Ekonomik sıkıntıları oldu, pandemi girdi araya. İşler bu yüzden uzadı.  Buraya 4.5 Milyon Dolarlık bir yatırım yapıldı. O yatırımları tamamladığımız için devlet bize buranın tapusunu verdi. Köy halkı kulaktan dolma bilgilerle konuşuyor. Burası bizim tapulu yerimiz. Yazın buraya biz Uruguay’dan hayvan gelecek. Et Süt Kurumu aracılığı ile gelecek, ithalatlar açıldı ama tarih netleşmedi. Temmuz olur, Ağustos olur. Eylül’e kalmadan gelecek. İlk etapta 1500 hayvan düşünüyoruz. 4 bin 800 kapasitemiz var. En az 1500 hayvan ilk etapta gelecek. Orası ekilemez alan. Bu yüzde biz köyde çiftçiye ekim yaptıracağız köylüye de ciddi bir katma değer sağlayacağız. O kadar çok hayvanın beslenmesi için köylü ile ilgili iş birliği yapacağız. Herkes kazanacak. Bizim burada her şey yasal. Şu anda yabancı ortağımız kesinlikle yok. Burası Anonim Şirket, iki ortağız. Ben Yönetim Kurulu Başkanıyım”

ahmet saylık

Yetkililerden Açıklama Geldi: 2026’nın Aralık ayına kadar hayvan gelmezse geri alınacak

Afyon Postası olarak durumu yetkililere sorduk. Yetkililer, söz konusu alanın artık Amerikalı bir şirkette olmadığını, firmanın tamamen menşeinin Türk olduğunu söylediler. Alanın kirasının düzenli ödendiği, 2026 yılı Aralık ayına kadar alana hayvan gelmemesi durumunda söz konusu hazine arazisinin geri alınacağı bildirildi. >>Nail Azbay'ın Özel Haberi. 

 

Muhabir: Nail Azbay'ın Özel Haberi