Atatürk Kongre Merkezinde (AKM) gerçekleştirilen törende Sinema Televizyon, Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Resim, Seramik ve Temel Eğitim Bölümlerinden mezun olan öğrenciler kep attı. Törene; öğretim görevlileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Afyon Postası olarak bizler de öğrencilere mikrofon uzatıp duygu ve düşüncelerini sorarak “Çalışma hayatında maaş beklentiniz ne kadar?” diye sorduk.

İşte aldığımız bazı cevaplar;

- İki çocuk annesiyim, çok şükür mezun oldum

4 yıldır emek veriyorum. Çok şükür sonuna geldim. 2 çocuk annesiyim. 40 yaşında Geleneksel Türk Sanatları Bölümünden mezun oldum. Çok mutluyum. Halk Eğitim’de usta öğreticiyim. Kariyerimi devam ettirmek istiyorum. 

- Sektörde çalışmayı düşünmüyorum, keyfi okudum

Sektörde çalışmayı düşünmüyorum. Keyfi olarak Sinem Televizyon okudum. Genel kültür olsun diye okudum. Maaş beklentime karar vermedim, helal olsun da gerisi önemli değil.

- Yurtdışı olursa biraz fazla

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımından mezun oldum. Kendi işimi yapmayı düşüyorum. Yurtdışında çalışırsam biraz fazla ama Türkiye’de kalırsam standart maaş olabilir.

Şanlıurfa'da şiddetli rüzgar ve yağmur Şanlıurfa'da şiddetli rüzgar ve yağmur

- 40 bin lira üzeri

Ailem yanımda, sevdiklerim yanımda. Başarılı bir dönem geçirdik, gurur duyuyorum. Maaş beklentimi söylemeyeyim açıkçası. İç mimarlığın beklenilen maaşını almak isterim tabi. O da 40 bin lira ve üstü.

- İstanbul olursa 60-70 bin, Afyon’da 30 bin yeter

Mezun olmak üzücü bir şey. Buraya ilk geldiğimde Afyon’un yaşanılmaz bir şehir olduğunu düşündüm ama alışınca çok güzel olduğunu düşündüm, üzülüyorum. Bir yandan da seviniyorum, iş hayatına atılacağız. Önceden sosyal bilgiler öğretmenliği okudum, baktım bana göre bir bölüm değil. Sonra Sinema Televizyon okudum. Sinema hayalimdi. İstanbul olursa 60-70 bin, Afyon olursa 30 bin yeter.

Muhabir: Egemen Toprak Çiçek