İhsaniye’nin Kıyır Köyü’nün eski muhtarı Naci Çengel, kendisi hakkında yerel bir televizyonda yayınlanan haberlere Afyon Postası üzerinden yanıt verdi. Yeni Muhtar Lütfi Yaşar’ın eski borçlardan dolayı elektrik şirketinin elektrikleri kestiği için köye su basamadığı yönündeki ifadelerine tepki gösteren Çengel, kendisinin muhtarlığı borçsuz devir ettiğini söyledi. Yeni muhtarın depoda su olmadığına yönelik açıklamalarının da yalan olduğunu söyleyen Çengel, depoya gelen suyu kendi telefonu ile kayda aldı. İşte Çengel’in açıklamaları: 

Şakır Şakır Depoya Su Akıyor, Muhtar Efendi Akmıyor Diyor

Cazibeli gelen suyumuz budur. Yaklaşık üç kilometreden getirmiştim şimdi böyle akıyor. Depo dolu, kapısı kilitli yeni muhtar arkadaş su parasını almak için şakır şakır akan suyu akmıyor diye vatandaşa vermedi. Vatandaşın da dün evi yanarken basını çağırarak kamuoyunu yanılttı. Eski muhtar ödememiş deyip su parasını yedi denilmiş. Dün köyümüzün suyu akmış olsaydı o vatandaşın evi belki de söndürülecekti doğru ama işte su şakır şakır akıyor herkes görebilir. 

Depoya Gelen Su Kendi Halinde Cazibeli Akıyor

Bu köyümüze gelen suyumuz 12 kilometre öteden kendi halinde cazibeli akıyor bu şekilde depomuzda dolu ama kapısını kilitliyor muhtar efendi. Suyumuz devamlı akıyor. Kapıyı da kilitledi halkı ‘su yok diye kandırıyor’ kilitli depoyu da göstermiyor içeride şakır şakır sularımız akıyor, güneş paneli olan sudan da akıyor, güneş paneli suyu da güneş doğduğunda hattımızdan içeriye akıyor. Bu güneş panelinin kaynağı önceden gösterilen dört oluklu çeşmeden güneş enerjimiz suyu depoya basıyor. 

50 Yıl Önce Kıbrıs'ta Ne Oldu? Hem Ağladı Hem Ağlattı 50 Yıl Önce Kıbrıs'ta Ne Oldu? Hem Ağladı Hem Ağlattı

“Eski Su Parası Varmış Vermiyorsunuz Diyerek Suyu Kapatıyor”

Köyümüze bahçe, tarla, yonca, patates tarlalarının sulanmasına izin vermese muhtar efendi bu köye bu suyumuz yetecek. Şimdi ise köyümüzü karalayıp devletimizi karalamak amaçlı vatandaşlara eski su parası varmış vermiyorsunuz diyerek suyu kapatıyor ve buranın amiri benim diyerek kameranın karşısına geçip yalan söylüyor. 

“Muhtarlığı Borçsuz Devrettim”

Şimdi ise gelip suların çekilmesini ve kaymakamlığımıza ve valiliğimize ve cumhurbaşkanlığımıza yazı yazacağım. Biz kanuni haklarımızı hep kullandık muhtarlığı borçsuz devrettim, ben kaymakamlığa daha önceden 2021’de ben borçsuz olarak suyumu teslim ettim. 

“Aküyü Çalmış Diye İftira Atıyor”

Kaymakamlığımız geldiğinde para vermediği için bu işte başta kaldı, sonrasında ben borçsuz olarak kaymakamlığa suyumuzu elektriğimizi verdim bağlı olarak. Şimdi ise elektriğimize zaten gerek bile yok. Su cazibeli bir şekilde kendiliğinden depomuza akıyor.  İl özel dairesinin yapmış olduğu panel yeterlidir. İhsaniye’ye bağlı 26 köyün paneli yapılmıştır ama hiçbirinde akü yoktur, aküyü çalmış diye iftira atıyor birde karşıda bir depomuz var ona da fırın alanından gelmektedir birbirine paraleldir bu depo. Ama bu arkadaşımız bu işi bilmediği için sadece iftirayla işte benim demekle ona buna iftira atmaktadır. 

Muhabir: Hanım Sündük