İşte Afyonkarahisar’da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 Yıl Dönümü kutlama törenleri hakkında tüm merak edilenler… 

28 Ekim’de Çelenkler Sunulacak

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 Yıl Dönümü kutlama törenleri 28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 13.00' de Kocatepe Parkı Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu ve 21 pare top atışı ile başlayacak, 29 Ekim 2023 Pazar günü saat 24.00' e kadar devam edecek. 28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 13.00' de Kocatepe Parkı Atatürk Anıtına çelenkler Valilik, İkmal ve Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığınca sunulacaktır. Saygı duruşu akabinde İstiklâl Marşı eşliğinde Bayrağımız göndere çekilecektir.

Caddeler Bayrak ve Atatürk Posterleri İle Donatılacak

Bayramın başlangıcından bitimine kadar kamu kurum ve kuruluşları ile tüm cadde ve sokaklar Bayraklar, Atatürk posterleri, Cumhuriyetle ilgili veciz sözler yazılı pankartlarla donatılacak, gece de aydınlatılacaktır.

Vali Yiğitbaşı Tebrikleri Kabul Edecek

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı Makamında protokol sırasına göre bütün kuruluşların ve Afyonkarahisarlılar'ın tebriklerini kabul edecek. Bu etkinlik 29 Ekim günü saat 10.30’da gerçekleşecek. 

29 Ekim Kutlamaları Saat 11’de Cumhuriyet Meydanı’nda

Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının halkın ve bayrama katılan kuruluş temsilcilerinin bayramını kutlamaları, Kutlamalardan sonra saygı duruşu akabinde İstiklâl Marşı ile Bayrağımızın göndere çekilişi, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemini belirten konuşmaları, Şiir,Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Cimnastik Ekibinin gösterileri, Halk Oyunları Ekibinin gösterileri, Kahramanlık Türküleri, Şiir, Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımının gösterileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Cumhuriyet'in 100 Yılı" konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi. 

Tören Geçişi Yapılacak

Rahmiye Sare Palalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde tören geçişi aşağıda belirtilen sıraya göre yapılacaktır.

Hava Şartları Uygun Olmaz İse Ne Olacak?

Kutlama Komitesi hava koşullarının uygun olmaması durumunda, Cumhuriyet Bayramı

Törenlerine ilişkin Tören Geçişi haricindeki etkinliklerin Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Spor Salonunda yapılacağını duyurdu. 

-AKÜ’de 100. Yıl Konseri 

100. yıl kutlamaları kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kongre Merkezinde Cumhuriyet'in 100. yılı Konseri gerçekleştirilecek. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından 27 Ekim Cuma günü saat 20.00’de icra edilecek konser öncesinde Ethem Tem Fotoğraf Sergisi fuaye alanında açılacak. 

-100. Yıla Özel 100. Yıl Fener Alayı 

28 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de kutlamalar Fener Alayı ile zirveye çıkacak. Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında bu yıl düzenlenecek  “100. Yıl Fener Alayı”nda 500 metre Türk Bayrağı eşliğinde Kurtuluş Caddesinden (Eski Arkeoloji Müzesi Önü) Anıtpark Önüne yürüyüş gerçekleştirilecek. 

-Atatürk ile Fotoğraf 

Milli Mücadele dönemi fotoğraflarının yer alacağı sergiler de 28 Ekim Cumartesi Günü Park Afyon AVM ile 29 Ekim Pazar Günü Afium AVM’de ziyaret edilebilecek Sergide Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile vatandaşlar Atatürk ile fotoğraf çektirebilecek. 

100. yıl anısına oluşturulacak hatıra ormanı için fidan ikimi ise 11 Kasım tarihinde saat 11.11’de İnaz Deprem Konutları üstünde gerçekleştirilecek. 

İbrahim Yurdunuseven "Halk Günü'nde" vatandaşların taleplerini dinledi İbrahim Yurdunuseven "Halk Günü'nde" vatandaşların taleplerini dinledi

Cumhuriyet İlkokul öğrencileri tarafından hazırlanan Park Afyon AVM zemin katta 500-1000 ve 2000 parçadan oluşan Atatürk görseli puzzle sergisi 27 Ekim’de açılacak.

Afyon’da Cumhuriyet Resepsiyonu Var mı?

Afyonkarahisar Valiliği’nden resepsiyon ile ilgilide detaylarda duyuruldu. Buna göre Cumhuriyet’in 100. Yılı kapsamında 29 Ekim günü saat 19.30’da Vali Yiğitbaşı, Korel Termal Otel’de Kabul Töreni düzenleyecek.  >>Afyon Postası'ndan Egemen Toprak Çiçek'in Haberi.