İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantılarının 2’nci oturumu Burhanettin Çoban başkanlığında gerçekleşti. 

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda gündem dışı ilginç bir madde görüşüldü. 

1995 yılında Evciler ilçesine bağlı Gökçek Köyü’nde 20 dükkanın belediye döneminde vatandaşa belgesiz bir şekilde satıldığı ve aynı dükkanların aynı kişiler tarafından şimdi yeniden satın almaları toplantıda görüşüldü. 

HUKUKİ OLARAK MECBURİYET VAR, İKİNCİ DEFA SATIN ALACAKLAR

Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Toy, şunları söyledi: 

“Mülkiyet hazinenin. Belediye üzerine bina yapmış. 20 tane bağımsız bölümü vatandaşlara hiç bir belge olmadan satmış. Orada idari faaliyetleri devam ediyor bu vatandaşların. Hiç birinin mülkiyet hakkı yok. Bu konuda 2 yıldır çalışma yapıyoruz. Önce taşınmazın imar planını düzenledik. Daha sonra mevcut binayı kat mülkiyetine çevirerek 25 tane bağımsız bölüm elde ettik. Bunun 5 tanesini köy muhtarlığına tahsis edeceğiz. 20 tanesinide şu anda kullananlara satacağız. Sonuç itibariyle daha önce parasını ödeyip, bu bağımsız bölümleri parasını ödeyip satın alan vatandaşlar aynı yerleri ikinci defa tekrar satın almış olacak. Buda hukuki mecburiyetten kaynaklanıyor”

Söz konusu konu İl Genel Meclisi’nde 5 ayrı komisyonda görüşülerek karara bağlanacak. 

ÇIKRIK’TA 14 ARSA SATILACAK

Öte yandan merkeze bağlı Çıkrık Beldesi’nde de 14 addet arsa vasıflı taşınmazların satışıda meclis gündemindeydi. İGM Başkanı Burhanettin Çoban bu arsaların ortamala 300-400 metrekare olduğunu, komisyonların bu yerlerin satışını uygun gördüğünü söyledi. Meclis arsa satışına onay verdi. >>Nail Azbay’ın Özel Haberi.