Geçtiğimiz hafta Sandıklı Devlet Hastanesine şiddetli karın ağrısı şikayetiyle başvuran 88 yaşındaki erkek hastanın, geçmişte bilateral inguinal herni (iki taraflı kasık fıtığı) ameliyatı olduğu bilgisi verildi. Tetkik için yapılan ultrasonografide, karaciğerinin sol bölümünde 6 cm. çaplı basit doku kisti ve safra kesesinde duvara yapışık birkaç milimetrik taş tespit edildi. Ayrıca hastanın yüksek tansiyon hastası olduğu da öğrenildi.

Sndkl (1)

Başarılı Laparoskopik Müdahale

Yapılan tetkikler sonucunda, kistin ve taşların temizlenmesine karar verildi. Opr. Dr. Resul Sarıgül ve ekibi tarafından, laparoskopik kolesistektomi, laparoskopik kist boşaltımı ve parsiyel kistektomi işlemleri gerçekleştirildi. Bu tür ameliyatlar hastanede ilk kez uygulandı ve büyük kesi açılmadığı için hastanın iyileşme süreci hızla tamamlandı. Ameliyatların ardından hastanede takibe alınan ve durumu stabil seyreden hasta, kısa sürede şifa ile taburcu edildi. Ağrılarından kurtulan hasta ve yakınları, Dr. Sarıgül ve ekibine teşekkür etti.

Sndkl (5)

Afyon O Hastaneden Büyük Başarı: Üç Hastanın Ayakları Kesilmekten Kurtarıldı Afyon O Hastaneden Büyük Başarı: Üç Hastanın Ayakları Kesilmekten Kurtarıldı

Kaynak: Afra Nur Arslantaş