Bakan Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları gereği 81 il ile eşzamanlı olarak 17 Şubat 2020 tarihinde İlimiz ve tüm ilçelerimizde başlayan ve 6 gün süren 'Ürün Bazlı Denetim Seferberliği' kapsamında 1.124 işletme denetimden geçirilmiştir. Türkiye genelinde başlatılan 'Ürün Bazlı Denetim Seferberliği' kapsamında Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli 73 personelden oluşan 23 gıda denetim ekibi ile il genelinde halkın daha güvenli ve sağlıklı gıda tüketimini temin etmek için gıda denetimleri gerçekleştirilmiştir.

Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim ACAR’ında katıldığı

'Ürün Bazlı Denetim Seferberliği' nde gıda kontrol görevlileri tarafından 6 günlük seferberlik süresi içinde, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ekmek ve unlu mamul üreten işletmeler, kasap şarküteri, bakkal ve marketler, okul kantinleri ve yemekhaneler, restoranlar ve takviye edici gıda işletmelerine yönelik, toplam 1.124 adet resmi kontrol gerçekleştirilmiştir.

 

Yapılan denetimlerde ürün güvenliği ve güvenilir gıda arzına yönelik; genel temizlik, personel hijyeni, kaliteli gıda malzemesi kullanımı, ürünlerin muhafaza koşulları, ürünlerin son kullanma tarihi, işletme kayıt belgesi, haşere ve kemirgenlerle mücadele, hijyen eğitimi belgesi varlığı gibi konular denetim ekiplerince kontroller gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetimler sonucunda 44 işletmede olumsuzluk tespit edilmiş olup gerekli cezai yaptırımları uygulanacaktır.

 

Bu yapılan denetimlerin daha etkin ve sürdürülebilir olması için vatandaşların gıda ile ilgili karşılaştıkları herhangi bir olumsuzluğu Tarım ve Orman Bakanlığının Alo 174 Gıda Hattına bildirmeleri durumunda, anında değerlendirmeye alınarak Gıda Denetim Ekipleri tarafından çözüme kavuşturulacaktır.