CHP Merkez İlçe Başkanı Büşra Dişçioğlu, Fethibey Beldesi’nde biber üreticilerini dinledi. Dişçioğlu, geçen yıl 10-16 TL olan biber fiyatlarının bu sene daha da düştüğünü, geçen yıla göre maliyetlerin yüzde 100 arttığını bu yüzden üreticilerin mağdur olduğunu söyledi. CHP Merkez İlçe Başkanı Büşra Dişçioğlu, Fethibey’deki izlenimlerini şu sözlerle kamuoyuna paylaştı: 

Girdi Maliyetleri Yüzde 100 Artmış

Afyonkarahisar Fethibey CHP belde başkanlığının talebi üzerine CHP Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı olarak il ve  ilçe yöneticilerimizle birlikte beldemizdeki üreticilerin derdini dinlemek için bölgeye gittik. Bilindiği üzere Fethibey Beldesi biber pazarında Türkiye'de önemli bir konuma sahip ve biber fiyatlarının, 2022 yılında 10-16 TL arasında iken; bu yıl mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, işçilik gibi temel girdilerin yüzde 100’ü aşan artışına rağmen bu yıl daha düşük rakamlarda seyretmesinin üreticileri sıkıntıya soktuğunu gördük. 

WhatsApp Image 2023-10-12 at 19.50.58 (2)

KKTC'de şantiye binasını kurdu: Bu şirket konut projesi için KKTC'de... KKTC'de şantiye binasını kurdu: Bu şirket konut projesi için KKTC'de...

Üreticiler Çileden Çıktı, Biberleri Koyunlara Yediriyorlar

Afyonkarahisar ili Fethibey beldesinde, bu yıl yaşanan biber fiyatlarındaki dengesizlik üreticileri çileden çıkartmış durumda. Sezon boyunca maliyetini ancak karşılayabilen üreticiler, şu anda tarlalarda ürün bulunmasına karşın; verilen fiyatların düşüklüğü ve yeterli alıcının olmaması nedeniyle, tarlalara koyun salarak biberleri hayvanlara yedirdiklerini, toplamaktan vazgeçtiklerini belirttiler. 

Düşük Fiyat Veriliyor, Üretici Borcunu Ödeyemiyor

Sözleşmeli biber ekimi yaptıran firmaların “kotamız doldu, ihracat yapamıyoruz” gibi nedenlerle çok düşük fiyatlar teklif etmesi, verilen fiyatların maliyeti dahi karşılamaması sonucunda, üreticiler borçlarını ödeyemediklerini belirttiler. Aracıların üretim yapanlardan çok daha fazla kazandıklarını, alıcıların nakliye fi­yatlarını öne sürerek düşük fiyat vermeleri sonucu, gelecek yıllarda ekim alanlarının azalacağı, bu durumun(alıcıların azalması nedeniyle) Fethibey’de üretilen diğer ürünlere de yansıyacağı korkusunu yaşadıklarını ifade ettiler. 

WhatsApp Image 2023-10-12 at 19.50.58

Bu Biberler İhraç Edilen Biberler…

Üretmiş oldukları biberin ihraç edilen biber olduğunu, bölgede havaların iyi gitmesi nedeniyle Kasım ortasına kadar sezonun devam edebileceğini dolayısıyla kasım ortasına kadar biber toplayıp satabilecekken ellerinde tonlarca biber kaldığını ve hiç satış yapamadıklarını; ihracatın açılması halinde ellerinde kalan tonlarca biberi satabileceklerini, yapılan desteklerin yetersiz kaldığını, ilgili birimlerin sıkıntıları giderme konusunda seslerini duyurma isteklerini dile getirmişlerdir.

Haberin Videosu...

-Afyon Postası’ndan Egemen Toprak Çiçek’in Haberi.