Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’ne Hollanda merkezli bir firmanında yer aldığı bir girişim tarafından Türkiye'nin ilk modern Toz Yumurta Tesisi yapılıyor. Tesisin inşaatına başlandığı öğrenilirken tesis tamamlandığından en az 100 kişinin bu alanda istihdam edileceği bildirildi. Bu tesiste sıvı yumurta kurutularak toz haline getirilecek.

Türkiye’de ilk dikey toz yumurta tesisi yatırımı yapmak üzere ortak girişim imzalayan Yuniko ve Hollanda merkezli Schaffelaarbos firması geçtiğimiz yıl Eylül ayında Emirdağ'a yatırım yapma kararı almıştı.

Bu karar doğrultusunda YUNİKO YUMURTA ismiyle kurulacak olan Türkiye'nin ilk modern Toz Yumurta Tesisi inşaatı başladı.

Afyon’da ekmeğe yüzde 14 zam geldi! İşte ekmeğin yeni fiyatı... Afyon’da ekmeğe yüzde 14 zam geldi! İşte ekmeğin yeni fiyatı...

SIVI YUMURTA KURUTULUP TOZ HALİNE GETİRİLECEK

10.000 m² alanda kurulacak tesisin inşaat alanını ziyaret eden Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, " Bu yıl içerisinde üretime geçmesi beklenen Toz Yumurta Tesisinin en az 100 kişiye istihdam sağlaması beklenmektedir. Pastörize sıvı yumurtanın kurutularak toz yumurta haline getirileceği Türkiye’nin İlk Modern Toz Yumurta Tesisini Emirdağ'ımıza, Afyonkarahisar'ımıza kazandırmanın haklı gururunu yaşamaktayız.YUNİKO YUMURTA ismiyle Emirdağ’ımızdan dünyaya açılacak olan firmamız Kadim Şehrimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.