Afyonkarahisar'da kurulan canlı hayvan pazar yerlerinde Kurban Bayramı dolayısıyla satışa çıkarılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların alım-satımda hareketlilik yaşanırken ekiplerin kontrol ve denetimleri de sürüyor.

Kent ve çevre illerdeki besiciler, yıl boyunca zahmetle yetiştirdikleri büyükbaş ve küçükbaşları, merkeze bağlı Çayırbağ beldesi ile ilçelerde kurulan canlı hayvan pazarına getiriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kentten sevk edilen ve bayram süresince açık kalacak canlı hayvan pazar yerlerine kurbanlık almak için gelen vatandaşların sağlıklı büyükbaş ve küçükbaş temin etmesi için denetim yapıyor.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.52.52 (1)

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Parlak, Afyonkarahisar'ın hayvan varlığı açısından Türkiye'deki önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Kentte, 1 milyon 100 bin civarında küçükbaş ile 355 bin büyükbaş hayvan bulunduğunu dile getiren Parlak, şöyle konuştu:

"Şehrimizde çevre il ve ilçelerden besicilerin hayvan getirdiği merkeze bağlı Çayırbağ beldemiz ile Şuhut ilçemizdeki pazar yeri mevcut. Bu iki hayvan pazarımız ulusal çapta satış hareketliliğin yaşandığı noktalar. Bunun dışında Afyonkarahisar'dan çevre illere de 40 bin civarında küçükbaş, 10 bin civarında da büyükbaş hayvanı kurbanlık olarak gönderiyoruz."

Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.52.52

-"Vatandaşların Tarım ve Orman Bakanlığının "Tarım Cebimde" uygulamasını kullanmasını öneriyoruz"

Parlak, Kurban Bayramı süresince ekiplerinin yol kontrolleri ile hayvan pazarlarında ise kurbanlık hayvanlar için düzenlenmiş sağlık raporları, kulak küpeleri öncelikli denetlediğini anlattı.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.52.51

Afyon-Antalya yolunda bayram trafiği: Yoğunluk başladı! Afyon-Antalya yolunda bayram trafiği: Yoğunluk başladı!

Kurban Bayramı sürecinde Afyonkarahisar'daki pazar yerlerinde kurbanlık alım-satımında hareketliliğin yoğun olduğunu aktaran Parlak, şöyle konuştu:

"Hayvan pazar yerlerimizde kurumumuza bağlı veteriner hekimler, denetim ve kontrollerini sürdürüyor. Bu süreçte vatandaşlardan gelen sağlık başta olmak üzere çeşitli sorulara anında cevap veriyorlar. Bu konuda da vatandaşlarımızdan da olumlu geri dönüşler alıyoruz. Ayrıca, kurbanlık hayvan alacak vatandaşların Tarım ve Orman Bakanlığının 'Tarım Cebimde' uygulamasını kullanmasını öneriyoruz. Vatandaşlar, hayvanın cinsi, ırkının yanı sıra 'hayvanın aşıları yapıldı mı, kaç yaşında' gibi soruların yanıtlarına ulaşabilir."dedi.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.52.51 (1)

Parlak, Bakanlığın planlı hayvan üretimine önem verdiğini belirterek, vatandaşlardan kurbanlık konusunda damızlık hayvan kesmemeleri konusunda uyarısında bulunduğunu hatırlattı.

Kaynak: AA