AK Partili Hasan Arslan Açıkladı: Afyon’da ücretsiz tüp bebek imkanı başladı AK Partili Hasan Arslan Açıkladı: Afyon’da ücretsiz tüp bebek imkanı başladı

Afyonkarahisar’da meydana gelen ve yaklaşık 10 saniye süren 4.4 büyüklüğündeki deprem, vatandaşlarda kısa süreli paniğe neden oldu. Depremin ardından birçok kişi kendini sokağa attı.

Prof. Dr. Naci Görür’den Deprem Açıklaması

Bilim Akademisi üyesi, yer bilimci ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar, Afyonkarahisar’da 4.4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem, Akşehir-Afyon Grabeni içerisinde meydana geldi. Biliyorsunuz bu yapılar normal faylarla çevrili ve Göller yöresinde graben yapıları egemen. Bu yapıların depremselliği görece yüksek sayılır” ifadelerini kullandı.

Depremin Derinliği ve Etkileri

Yerin 6.99 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, kısa süreli korkuya neden oldu. Deprem, Afyonkarahisar Valiliği tarafından da değerlendirildi.

Afyonkarahisar Valiliği'nden Açıklama

Afyonkarahisar Valiliği, depremle ilgili yaptığı açıklamada, “Merkez üssü Ataköy Mahallesi olan 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. İlk belirlemelere göre herhangi bir olumsuz durum yaşanmamıştır. Deprem sonrası ilgili tüm kurumlarımız çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun” ifadelerine yer verdi.

Afad ve Yabancı Kaynaklar

Afad verilerine göre deprem 4.4 büyüklüğünde olarak kaydedilirken, yabancı kaynaklar depremin büyüklüğünü 4.7 olarak belirledi.

Kaynak: Afra Nur Arslantaş