Afyon Kocatepe Üniversitesi akademisyenlerinden Feyza Kurnaz Şahin Afyon Postası’ nın sorularını yanıtladı. Cumhuriyet’in 2’nci yüzyılında muasır medeniyetler seviyesine erişmemiz gerektiğini belirten Şahin iktisadi kalkınmanın da önemine değindi. 
“Cumhuriyet 100 yılıyla ilgili neler söylemek istersiniz?” sorusuna Şahin şu sözlerle yanıt verdi: 

CUMHURİYET ASLINDA ONURLU BİR DURUŞTUR 

“Cumhuriyet aslında her şeyden önce biraz onurlu duruştur. Çünkü 20.yüzyılın başlarında Türkiye çok travmatik dönemler yaşadı. Büyük bir imparatorluk yıkıldı, yerine ulus devlet kuruldu. Tabi bu süreçte emperyalizme karşı onurlu bir duruş demektir. Mesela şöyle bir örnek vereyim. Falih Rıfkı Bey 1934’te yazmış olduğu Times Kıyılarında adlı eserinde şöyle diyor. Bir zamanlar şarkta İngiliz korkusu Allah korkusunun yerini almıştı. Kendisini bu hastalıktan ilk tedavi eden ülke Türkiye oldu der. O yüzden ben Cumhuriyet’i her şeyden evvel onurlu bir duruş olarak değerlendiriyorum. 

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI LAZIM 

Tabi bir kere son dönemde yaşadıklarımız hani dünya bir savaşın çemberi içerisinde gibi görünüyor. Bir kere her şeyden önce 2’nci yüzyılda Mustafa Kemal’in “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi çerçevesinde belki toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik bir mesaj verebiliriz. Çünkü yakın dönemde yakın şartta bütün devletlerin toprak bütünlüğünde birtakım sıkıntılar gözüküyor. O yüzden Türkiye’nin bundan azade kalması gerekir. Dolayısıyla toprak bütünlüğünün sağlanması bağlamında yeni 2’nci yüzyılımızda önemli bir perspektif oluşması lazım.  

EN ÖNEMLİ AMACIMIZ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ULAŞMAK 

Öte yandan tabi iktisadi kalkınma Türkiye’nin önündeki en büyük yapması gereken 2’nci yüzyılda belki Cumhuriyet’in ilk yüzyılında başaramadığı o iktisadi kalkınmayı sağlayabilmek ve Cumhuriyetin bir de tabi milli bir davası muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak. O medeni çizgide yükselterek devam etmesi gerekiyor. Yani muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak bizim 2’nci yüzyılımız içinde önemli bir amaç olmalıdır.”

Röportajın Videosu...

>>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi.