İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarında üçüncü toplantı bugün Mehmet Siper başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Çay’ın MHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Faruk Kökcür Meclis’te gündem dışı söz alarak İl Özel İdaresi’nin nasıl tasarruf ettiğini sordu. 

-“Tasarruf tedbirleri Özel İdaremizi ne derece etkiledi?

Kökcür, 2024 bütçesinde kesinti olup olmadığını sorarak, “Biliyorsunuz, hükümetimiz tasarruf tedbirleri açıkladı. Bu tasarruf tedbirleri Özel İdaremizi ne derece etkiledi? Sanırım Sayın Vali de toplantı yapmış olabilir. 2024 bütçesi ile ilgili kısıntı falan var mı? Çünkü bölgelerimize gittiğimiz zaman bazen söz vermek durumunda kalıyoruz. Bilirsek boşa düşmemiş oluruz. O nedenle bilgilendirme imkanımız varsa çok memnun olurum” dedi. 

Whatsapp Image 2024 06 05 At 15.33.04

Araç Kiralamalarında Yüzde 40 Tasarrufa Gittik

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Osman Ziya Bilim, MHP’li Meclis Üyesi Kökcür’ün sorusuna karşılık, “Biz esasında tasarruf tedbirlerine Cumhurbaşkanlığımızın genelgesi bize ulaşmadan başlamıştık. Malumunuz, biz ilin tamamına hizmet götürüyoruz, 421 köyümüze ve 60 beldemize, Merkez dahil 18 ilçemize. Tabi bu hizmeti götürürken mevcut araçlarımız biliyorsunuz yeterli gelmiyordu. Bunun yanında Devlet Malzeme Ofisi (DMO) aracılığı ile yapmış olduğumuz araç kiralamaları vardı. Onlar da yüzde 40’lık bir tasarrufa gittik. Bu dönemde Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayınlanmadan önce yüzde 40’lık bir azalmayı yaptık.” dedi. 

“Personel Sayımız 30 Kişi Azaldı, Araçları Memur Ve Teknik Personellerimiz Kullanıyor”

Bilim, personel sayısında da azalma olduğuna dikkat çekerek, “Bunun yanında yine geçen ay size yapılan slaytlarda dikkatinizi çekmiştir burada birim müdürlerimizin sunmuş olduğu, 619 personelimiz vardı 2023 itibariyle, şuan da 589 personelle ilimizin geneline hizmet götürmeye çalışıyoruz. Bu aradaki 30 arkadaşımızın yerine yeni personel almak yerine teknik personelimizin şoför ihtiyaçlarını İnsan Kaynaklarını Müdürlüğümüzde ehliyeti olan, gönüllü olan arkadaşlarımız dilekçe verdiler, araziye gidip gelirken araçlarımızı kendi memur ve teknik personelimiz kullanıyor, orada da bir tasarrufa gittik” diye konuştu. 

Afyon İhsaniye’de AK Partili Vekiller Söz Verdi: Bu Yıl Tamamlanacak Afyon İhsaniye’de AK Partili Vekiller Söz Verdi: Bu Yıl Tamamlanacak

“Ödeneğimiz Tabi Ki Yatırım Programına Alınan İşleri Karşılamaya Yeterli Değil”

Bilim, ödeneklerin bu seneki yatırım programına alınan işleri karşılamaya yeterli olmadığını da söyleyerek, “Burada sizin sorduğunuzdan anladığım eğer yatırımlar noktasında herhangi bir şeyse biliyorsunuz dün itibari ile KÖYDES projesi uygulamaları ile ilgili ilimize de 110 milyonluk bir ödenek tahsisi yapıldı. Şu an ilgili KÖYDES’ten sorumlu arkadaşlarımız bunun ilçeler bazında çalışmalarını yapıyorlar. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde görev alan İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımız da o çalışmalardan malumatı vardır. Malum bizim 2023 bütçe ayrıldığında ayrılan ödeneğimiz tabi ki yatırım programına alınan işleri karşılamaya yeterli değil. İmkanlar ölçüsünde yatırım programına alınan işlerimiz devam edecek. Elbette bundan önceki yıllarda olduğu gibi bazı programda olan işlerimiz belki bu sene Kasım ayında, bütçe ayında 2025 yılının yatırım programını hazırlarken belki oraya aktarma durumu söz konusu olabilir.” şeklinde konuştu. 

Muhabir: Kudret Kuş