Röportaj: Nail Azbay

Kamera: Mustafa Karaçam

İşte röportaj videosunda konuşlanlardan bazı kesitler: 

-Benim bir isim önerim Göktürk demek istiyorum. Bu isim bana mantıklı geliyor.  Ben uzaya gitmek isterim. Çoğu kişinin çocukluğunda astronot olma hayali vardır. Benimde vardı. 

-Bende uzaya gitmek isterim. Ama bizim ülkemizde böyle bir imkan yok. Hep yurt dışında böyle şeyler. Uzay benim hep ilgimi çekiyor. Gökyüzü, ay falan hepsi ilgimi çekiyor. 

-Bence uzaya gideriz. Astronot yerine farklı bir kelime aranmasını ben gereksiz buluyorum. Çünkü artık bu kelime dilimize yerleşmiş. Ben oraya gitmek istemem çünkü sigara içemem orada. 

-Gökmehmetçik olabilir. 

-Bir uzay kalmıştı Orayada gidelim. Nasıl gideceğimizi büyüklerimiz bilir. Komşuya gidemiyoruz uzayı düşünemiyorum. 

-Ayçiçek yağı olabilir. Sürekli uçuyor ya… 

-Türkiye güçlü bir ülke. Bizde gidebiliriz. Gökmen ismini bulmuşlar. Hazerfen olabilirim diye düşündüm. Ama olmaz Hazerfen alçaktan uçuyor. Atatürk ne demiş hakimiyet göklerdedir demiş. Gidelim hakim olalım. Bu ilerde güç olabilir. Buna karşı çıkan vatan hainidir. 

-Ben normal hayatımdan memnunum. Beni uzayla uğraştırmayın. Biz dünyanın ilerisindeyiz. Bütün dünya ülkeleri bizden korkuyor. Kendi uçağımızı bile yapıyoruz. 

-Bu kafayla gidemeyiz. Sen ben ayrımı yapıldıktan sonra aya gidilebilir mi? Birlik beraberlik olacak. Şu millete bak. Esnafa üzülüyorum ben. Ezilen çok eziliyor, yiyende kaymağı çok yiyor. Astronot kelimesi üzerine iki gündür düşünüyorum. Uçan Türk olabilir. 

-Ben Satürne gitmek istiyorum. Halkalarının üzerinde bisiklet sürmek istiyorum. 

-Gidebiliriz de gidemeyebiliriz de…

-Gideriz, geç bile kaldık. Yeterki kendimize güvenelim.