İşte halkın verdiği yanıtlar… 

KENDİMİZİ ASACAK DURUMA GELDİK

Sokakta ceviz satan bir esnaf bu soruya şu yanıtı verdi: “Durumlar sıkıntılı. Hiç bir şey satılmıyor. İyice batağa düştük. Sebzeciyiz biz. Şimdi ceviz satıyoruz ama Satılmıyor. Şu anda ufuk karanlık. Kendimizi asacak duruma geldik. 4 tane elaman var. Yevmiyeleri 125 lira. Yedi içti adam başına 150 lira. Bu dört elmanın vergisi var. Nerden ödeyeceğiz bu veriyi. Bitmiyor vergisi algısı. 

OKUL OKUMAK BİR ŞEY KAZANDIRMIYOR

2002 doğumlu olduğunu söyleyen bir genç ise bu soruya şu yanıtı verdi: “Durum kötü. 2002 nesli herseye gören bir nesil oldu. İlkokul bitti 4+4+4 sistemi geldi. Ortaokul bitti darbe girişimi oldu. Lise bitti virüs geldi. Üniversitede herhalde 3’ncü dünya savaşı bekliyorum. Biz bir şey bitirdik mi başımıza bir şey geliyor. Ufukta güçlü türkiye sözü umarım öyledir. Ama öyle değil gibi. Benim yaşım şu anda 19. Yaşıtlarım üniversite okuyor. Ben babamın yanında iş öğrenmeye çalışıyorum. Kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Eskiden üniversiteyi kazanan arkadaşlarım neden okumadın sen salak mısın derdi. Şimdi meğer biz salakmışız diyorlar. Okul okumak bir şey kazandırmıyor. 

UFUKTA PEK İYİ BİR ŞEY GÖRMÜYORUM

Emekli olduğunu söyleyen bir vatandaş, şunları söyledi: “Ufukta pek iyi bir şey görmüyoruz. Pahalı olmayan bir şey yok. Ayçiçek yağı 35 liraydı 90-100 lira oldu. Ben emekliyim. Ben pek iyi görmüyorum. Ben ufukta güçlü bir Türkiye görmüyorum. Vatandaş görmüyor. Benim görüştüğüm herkesin fikri aynı”

ASKERİ OLARAK GÜÇLÜYÜZ AMA MADDİ OLARAK DEĞİLİZ

Ben güçlü bir Türkiye görmüyorum. Maddi olarak görmüyorum. Askeri olarak güçlüyüz. Ama maddi olarak görmüyorum. Millet perişan. Milletin sıkıntısı çok. Gençler işsiz. Üniversite bitiyor işsiz kalıyor. 

800 LİRA OLAN KÖMÜR 1300 LİRA OLDU UFUK KARANLIK 

Kahveci olduğunu söyleyen bir esnaf şunları söyledi: “Sıkıntı çok. Kömür 800 liraydı. Bu sene 1300 liraya çıktı. Seneye 2000 olmayacağının garantisi yok. Çay şeker aldı başını gidiyor. Adam 3 bin lira maaş alıyor nasıl evinde kömür yakacak. Ben kömürün 3 sene sonra 3 bin lira olacağına inanıyorum. 4 ton kömür alsa yılda 12 bin lira yapar. Zaten vatandaş yılda 36 bin lira kazanıyor. Sadece 12 bin lirasını kömüre verecek. Geçen pazardan 4 çeşit meyve aldım. 90 lira tuttu. Armut, üzüm, şeftali… hemen bir iki kilo aldım. 90 lira tuttu. Eskiden 90 liraya goca arabayı dolduruyorduk. Gidişat iyi değil. 

KONUŞURSAM SİLİVRİ’YE GİREBİLİRİM

Ufukta hiç bir şey gömüyorum. Bence ufukta güçlü bir türkiye yok. Ama daha fazla konuşup Silivri’ye girmek istemiyorum. Cezaevleri arasında yarışma olsa Türkiye’den kesinlikle birinci çıkar”

PARASIZ OLDUĞUM DÖNEMDE BÖYLE SIKINTI YAŞAMADIK

Emekli olan bir vatandaş şunları söyledi: Ufuk karanlık. Biz parasız olduğumuz dönemlerinde böyle sıkıntı görmedik. Hanımda emekli onunkiyle yine yetmiyor. Şimdi bir taraf çok fakir bir taraf çok zengin. Hükümete iyi yanaşanlar iyi hayat sürüyor. Ufuk falan yok. Kim kimi kandırıyor. Yalan söylüyorlar. 

ÇIKMAZ BİR SOKAK GÖRÜYORUM

Bir genç olarak ben geleceği göremiyorum. Ben çıkmaz bir sokak görüyorum. İki üniversite okudum iş yok. Şimdi tekrar okuyorum. Biz çok umutsuzuz. Okuduk hiç bir şey olmadık. İngiliz Dil Edebiyatı okudum. Her şey problem.