Geçtiğimiz gün gerçekleşen Belediye Meclisi’nde alınan kararla birlikte şehir merkezindeki açık otoparklar ücretsiz olmuştu. Afyon Postası olarak bizler de sokağa çıkarak alınan kararı vatandaşlara sorduk. 

Afyonkarahisar Giyim Eşyası İmalat ve Satıcılar Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük de mikrofonlarımıza konuşarak alınan kararla ilgili düşüncelerini söyledi.

Karnıbüyük esnafın yaşadığı zorluklardan bahsederek, “Bu otoparkların ücretsiz olması tamamen yanlış bir şey. Ben burada esnafı, Ambaryolu’nda yaklaşık 4 bine yakın esnaf var. Bu esnaflar ticaretini köy ve kasabalardan gelen vatandaşlar ile yapıyor. Bu dışarıdan gelen vatandaşların da araçlarını koyabilecek park yeri lazım. Afyon’a gelen bir vatandaşın katlı otoparkları var da biz mi göremiyoruz? Araçları nereye park edip de ticaret yapacaklar? 

- “Bu çözüm üretmek değil, çözümsüzlükten çözüm üretmektir”

AVM’lerde bin, bin 500 araçlık otoparkları var. Halkın otopark ihtiyacını karşılıyorlar ondan sonra ticaretini yapıyor. Burada 4 bin esnafın ihtiyacı nasıl karşılanacak, otopark ihtiyacı nasıl karşılanmayı düşünülüyor. Bu çözüm üretmek değil, çözümsüzlükten çözüm üretmektir. Burada otopark görevlisi vardı, 10 dk 20 dk aracın biri girip biri çıkıyordu. Şimdi ne olacak? Burada oturanlar araçlarını geceden park ettiler. Bizim ticaretimiz ne olacak? Biz AVM’leri ayakta mı tutmak istiyoruz? AVM’lerin ekmeğine kaymak mı sürmek istiyoruz? ‘Halkçı başkan’ dedik, esnaflar olarak en mağdur olanlar biziz ve bu bir kaosa, keşmekeşliğe dönüşecek. İlerde bu keşmekeşlikten kurtulmak için Burcu Hanım der ki ‘Otoparkları özelleştirelim’ der. 

- “Tabela asalım ‘Afyon’a girmeyin’ diyelim”

Yalnız dışarıdan gelen vatandaşlarımız aracını park edebilsin. Yurtdışından gelen bizim gurbetçilerimiz var, kavşak noktadayız, turizm ve gastronomi şehriyiz. Dışarıdan gelen vatandaş aracını nereye koyacak kardeşim, yani Afyon’a gelmem mi denmek isteniyor? O zaman Kütahya, İzmir ve Konya yoluna tabelaları asalım ‘Lütfen Afyon’a girmeyin’ diyelim. Bu yanlış bir uygulamadır, bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Acilen katlı otoparkların Afyon’a kazandırılması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Kurduğu vakıfla yaklaşık 150 öksüz ve yetim çocuğa "manevi babalık" yapıyor Kurduğu vakıfla yaklaşık 150 öksüz ve yetim çocuğa "manevi babalık" yapıyor

Sokak röportajının tamamı Afyon Postası Youtube kanalında yayında.

Editör: Kudret Kuş