Bin yıllık ortak tarihimizde hiç bir kara leke bulunmayan Afrika ülkeleriyle yeni dünyanın yoldaşları olma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politikasında önemli yer tutan Afrika seyahetleri artık önemli rutinlerden biri haline gelmiş durumdadır. Bu duruma Afrika'da bulunan milletler gerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a duydukları sevgi nedeni ile, gerekse Ülkemizin ortak tarihleri boyunca Afrika ülkelerine karşı tutumu nedeni ile 1 adıma 10 adım atarak karşılık veriyor. Ülkemizin Afrika ülkelerine yaklaşım esasının temelinde sevgi ve saygıyı barındırmaktadır. Bugün kendilerini modernliğin, demokrasinin ve özgürlüklerin ülkesi olarak adlandıran bir çok batılı ülkenin gerçek yüzünü görmek için Afrika'da bulunan ülkelere bakmak ve incelemek yetiyor. Cumhurbaşkanımızında her fırsatta vurguladığı gibi, ülkemiz her zaman karşılıklı kazançlı çıkılabilecek ilişkileri tesis etmeye çalışmaktadır. Bugün Afrika kıtasında faaliyetlerine devam eden TİKA, Yunus Emre, DEİK ve Maarif vakfı gibi kurumlar ve iş adamlarının amaçları sadece kazanç sağlamak değil bir yandanda 'veren el' olmaya çalışmaktır.

FETÖ OKULLARINI KAPATTILAR

Cezayir ve Gambiya'da sağlamış olduğumuz görüşmeler sonucunda iktisadi, kültürel ve ekonomik anlamda karşılıklı yüksek kazanımlar sağladık. İki ülkenin de refah dolu geleceğine karşılıklı samimiyetle inanmaktayız. Bu samimiyetini 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra da gösteren Gambiya, ülkesinde bulunan FETÖ okullarını ilk kapatan Afrika ülkesi olarak, FETÖ karşısında devletimize ve milletimize verdiği desteği ve önemi göstermiştir. Buradaki ikili görüşmelerin, hem bu ülkeler hem de bölgede bulunan ülkeler için daha faydalı organizasyonlara vesile olacağı inancındayım.

KONUKSEVER BİR HALK

Cumhurbaşkanımız ile Afrika seyahetimizin son durağı olan Senegal'in bizlere gösterdiği konukseverlik ve misafirperverlik, bu milletlere duyduğumuz sevginin ve  saygının karşılıklı olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Dostluğuna önem verdiğimiz, bizlerinde Dostluk Grubu Başkanlığı görevini üstlendiği Senegal, tarih boyunca köle ticaretinin en önemli pazarı olarak görülmüştür. İki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla daha önce de  düzenlenen Türkiye-Senegal İş Forumu, siyaset ile iş dünyasının el ele vererek hedef ve gaye birliği yaptığı her alanda olduğu gibi burada da muhakkak başarıya ulaşacaktır. Senegal'in başkenti Dakar'da inşaa edilen Uluslararası havalimanı, Abdou Diouf Kongre Merkezi, buna bağlı yapılan otel ve Dakar Arena Stadyumu ile Uluslararası Expo Merkezi, ikili ekonomik adımların atıldığının somut göstergesidir. Bugüne kadar 775 milyon dolar değerinde 29 proje üstlenen firmalarımız, bu projelerle Senegal Halkına da istihdamına katkı sağlamıştır. Bütün bu projeler ve gerçekleştirilen Türkiye-Senegal İş Forum'ları Senegal Halkına büyük katkılar sağlamış ve yeni yatırımcıların da önünü açmıştır.Senegal ile imzaladığımız 7 adet anlaşma ile hedefimiz, ilişkilerimizin temelini samimiyet ve kardeşliğe dayandırdığımız, birlikte kazanarak, birlikte başararak, birlikte yol yürümektir.