Açılış programına Vali Mustafa Tutulmaz, İkmal Komutanı Erkan Başkanı İkmal Albay Ali İhsan İmre, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, şehidin ailesi, yakınları, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hürriyet İlkokulu Müdürü İbrahim Hamza Bay okul hakkında bilgiler verdi.

Yaşayan Şehit Kütüphaneleri Gönüllüsü Burcu Tekin’in şehidin öz geçmişini okumasının ardından, Yaşayan Şehit Kütüphaneleri Topluluğu Afyonkarahisar Koordinatörü Hilal Kalafat konuşma yaptı. Programda Eren Erdem isimli öğrenci de şiirini seslendirdi.

Bizim Şehitlerimize Minnet Borcumuz Var

Şehit Yaşar Özlem için hazırlanan videonun izlenmesinin ardından Vali Mustafa Tutulmaz kürsüye geldi. Şehitlerimize ve ailelerine her zaman minnet borcumuz olduğunu söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Şehidimiz çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. Ancak bu kütüphane ile hem şehidimizin adı yaşatılacak hem de ona milletimiz adına minnettarlığımızı ifade etmiş olacağız. Burada kitap okuyan öğrencilerimiz her kitap alışları ve kitap iade ettiklerinde şehitlik kavramını, mertebesini daha iyi anlamış olacaklar. Bu toprakların ilelebet Türk yurdu olabilmesi adına, huzur, güven ve rahat ortamında yaşayabilmemiz adına kanını, canını feda etti. Hayatının baharında, hayata en sıkı sarılabileceği dönemde vatanda uğruna şehit düştü. Bizim ona ve ailesine minnet borcumuz var. Şükür devletimiz şehit ailelerini ihmal etmiyor, her türlü sıkıntılara çare bulmaya çalışıyor. Biz ne yapsak, ne kadar gayret göstersek te yapabileceklerimizin bir ölçüsü var. Onun acısını aile bazına indirebilmemiz, o düzeyde hissedebilmemiz mümkün değil. En azından bu tür etkinliklerle, şehidimizi anmakla, ailelerimizi ziyaret ederek sıkıntıları giderebiliriz” dedi.

Bu Tür Acı Hadiseler Bizi Güçlendiriyor, Birleştiriyor

Bulunduğumuz coğrafyanın zor olması ile her zaman bu tür sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığımızı kaydeden Vali Mustafa Tutulmaz: “Ben şehit ailelerine anne ve babalara şunu genellikle söylüyorum. Evladınız şehit oluncaya kadar sizin evladınızdı ama artık şuanda tüm milletimizin evladı. Daha çok kişi sahip çıkıyor, anıyor, minnet duygusu ile bağlanıyor. Bunu böyle düşündüğünüzde belki biraz da olsa acını azalabilir. Zor bir coğrafyadayız. Dün 5 şehidimiz vardı. Geçen hafta Sandıklı ilçemizde bir şehidimizi toprağa verdik. 1071 ile başlayan süreç devam ediyor. Her dönemde içimizden yaralanıyoruz ama ma milletimiz çok güçlü. Milletimizin birlik iradesi, bu topraklara bağlılık iradesi çok güçlü. Bunu bir sonucu olarak bu tür acı hadiseler bizi bölemiyor. Tam tersine güçlendiriyor, birlik ve beraberliğimizi güçlendiriyor. Gönül ister ki hiç olumsuzluk olmasın, hiçbir kan akmasın ama hayatın içinde bulunduğumuz coğrafyanın şartları ve zorlaması ya da tarihin bizlere getirdiği sorumluluk ile bu durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Duamız şehitlerimizin son olmasıdır. Ben şehidimizin ailesini saygıyla, hürmetle selamlıyorum. Milletimiz adına saygılarımı sunuyorum. Allah onlardan razı olsun. Vatan için en sevdiklerini feda ettiler. Bizlere ancak sonsuz minnet düşüyor” diye konuştu.

Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından açılış kurdelesi kesildi. Kütüphaneyi gezen ve incelemelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, öğrencilerin faydalanabilmesi için çeşitli kitaplar hediye etti.