Orta Asya’da kış aylarında ara öğün olarak yenilen “Arabaşı” yemeği kültürel bir değer olarak Afyonkarahisar’da halen daha büyük bir organizasyonla pişirilmeye devam ediliyor.

Bir asrı aşkın süredir ailesinin geleneğini memleketi Afyonkarahisar’da devam ettiren 22. Dönem AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve son yerel seçimlerde İYİ Parti'den Belediye Başkan adayı gösterilen Dr. Mahmut Koçak, Arabaşı kültürünün Orta Asya’dan bugüne kadar taşınan önemli kültürlerden bir tanesi olduğunu dile getirdi ve Arabaşı’nın sağlık açısından da çok büyük faydası olduğunu belirtti.

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Koçak, “Kış aylarında ve belli günlerde hem milleti bir araya getirmek, milli, manevi değerleri yaşatmak adına bizi bir arada tutan aşlardan, yemeklerden bir tanesi. Fazla bir teferruatlı bir iş değil. Unuyla, suyuyla, tuzuyla harmanladığımız ve güzel bir çorbasıyla da yuttuğumuz bir şey. Daha sonra zaman göstermiştir ki bu aynı zamanda sağlıklı bir besin maddesi. Mide, bağırsak sistemi sürekli çalıştığı için bu sistemi temizlemek adına sanki bu doğal bir lavman gibi kullanılır. Yılda bir-iki defa bunun yutulması çok büyük fayda sağlar insana mide, bağırsak sistemiyle ilişkili olarak. Çok güzel bir temizlik yaptığı için insanlar bahara, yaz aylarına daha sağlıklı bir sindirim sistemiyle girerler. Birde böyle sağlık boyutu var Arabaşının. Biz Afyonkarahisar’da bu geleneği 100 yıla aşkın süreden beri sürdüren bir ailelerdeniz. Babalarımız, dedelerimiz dağılan aileleri, sülaleleri toparlamak adına Arabaşı vesilesiyle hem hatimler indirilir geçmişlerimizi rahmetle anmak adına, hem sohbetler yapılır insanların hastalığından varlığından haberdar olunur. Böyle güzel bir gelenektir. Yılda bir tanesi büyük olmak üzere birkaç defa tekrarlanır” diye konuştu.