Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve Malatya’da da şiddetli biçimde hissedilen depremin ardından Oda ve Borsa Camiası harekete geçti. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası,  Bolvadin Ticaret Borsası, Çay Ticaret ve Sanayi Odası, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası ile Sandıklı Ticaret Borsası, ortaklaşa hareket ederek 1 TIR ve 1 kamyon dolusu yardımı Elazığ ve Malatya’daki depremzede vatandaşlara ulaştırılmak üzere gönderdi. Yardım araçlarında gıda, kullanılmamış giysi, çocuk bezi ve hijyenik malzemeler yer aldı. Ayrıca araçların nakliye hizmetleri de yardım kampanyası çerçevesinde karşılandı.

Yardımların bulunduğu araçlar yola çıkmadan önce ATSO hizmet binası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Dinar TSO Meclis Başkanı Ahmet Acar ve Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bağırkan, Sandıklı TSO Meclis Başkanı İbrahim Özer ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özer, Sandıklı TB Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Şahin ile Bolvadin TSO’yu temsilen Genel Sekreter İsmail Özdilek katıldı.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Elazığ’da 24 Ocak Cuma günü meydana gelen deprem, Elazığ’ın yanı sıra Malatya’da da şiddetli biçimde hissedilmiş; ne yazık ki 41 kişinin hayatını kaybetmesine, 1067 kişinin de yaralanmasına neden olmuştur. Depremi en iyi hisseden illerden birisi biziz. Dinar ilçemiz, depremi derinden yaşamıştı, bunun ne kadar acı olduğunu biliyoruz, 

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun, Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.

Serteser, açıklamasına şöyle devam etti:

“Depremin hemen ardından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde başlatılan bu kampanyaya Türkiye’nin her yerindeki Oda ve Borsalar’dan destek geldi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası,  Bolvadin Ticaret Borsası, Çay Ticaret ve Sanayi Odası, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası ile Sandıklı Ticaret Borsası olarak Elazığ ve Malatya’daki depremzede vatandaşlarımızın acılarını bir nebze de olsa azaltmak için bu yardım seferberliğinde yerimizi aldık. Yardım kampanyamıza destek olan kıymetli üyelerimizi, hayırsever iş insanlarımızı, tüm Türkiye’deki Oda ve Borsalarımızı kutlamak istiyorum. İhtiyaç duyulması, talep edilmesi hâlinde yine yardım toplayıp göndereceğiz.”

Serteser, açıklamasını “Elazığ Afyonkarahisar’dır. Malatya Afyonkarahisar’dır. Biz birlikte Türkiye’yiz. Kardeşlerimizin Yanındayız” sözleri ile bitirdi.

DİNAR DEPREMİNİ HATIRLATTI

Dinar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bağırkan da “Bizim Dinar olarak deprem hadisesi 1995 yılında başımızdan geçmişti. Dolayısıyla deprem bölgesinde ne yaşandığını biliyoruz. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun başlatmış olduğu, Hüsnü Serteser Başkanımız’ın da bizleri kenetleyip vesile olduğu bu yardım dolayısıyla teşekkür ederiz, bu kampanyaya destek veren firma sahiplerine de ayrıca teşekkür ederiz” dedi. Sandıklı TB Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Şahin ise “Biz Türkiye’nin gücünü görmüş olduk. Kısıtlı bir zaman içinde bu yardımlar ulaştı” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından yardım araçları yola çıktı.